İtalya’da yer alan Bologna Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nde çalışmalar yapan gök bilimciler, Mars Express isimli uydu ile Mars hakkında çalışmalarına devam ediyor. Son günlerde gerçekleştirilen gözlemlerden elde edilen bulgular ise uzay araştırmacılarını heyecanlandıran bir sonuç ortaya çıkarttı.

Bologna Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nde Mars Express isimli uydu ile Kızıl Gezegen’de gözlemler yapan gök bilimciler, Mars’ın güney kutup dairesinin güney bölgesinde yer alan bir buz örtüsünün altında gizlenmiş bir su gölü olduğunu keşfetti.

2012 yılının Mayıs ayında başlayıp, 2015 yılının Aralık ayına kadar süren, radarla gerçekleştirilen ölçümler üzerinde yapılan incelemeler ile, Mars yüzeyinin yaklaşık 1,5 kilometre altında, 20 kilometre derinliğe kadar inen bir su kütlesinin varlığı tespit edilmiş oldu.

Mars’ın oldukça ince bir atmosfer tabakasına sahip olması sebebiyle yüzeyde su bulunmasının neredeyse imkânsız olduğunun ifade edildiği açıklamada, yine Mars’ın yüzeyinde bulunan tuz molekülleri sayesinde suyun donma sıcaklığında bir değişikliğin olabileceği ifade edildi.

Kalıcı Su Varlığına İşaret!

Mars yüzeyinde gerçekleştirilen araştırmalarda daha önce de defalarca kez mevsimsel su ve donmuş su kalıntılarına rastlanmıştı. Yeni bulunan su kaynağının bu bulgulardan farklı olması ise, kalıcı su varlığına işaret ediyor olmasından geliyor.

Yapılan araştırmanın sonuçları Science dergisinde yayımlanırken, tespit edilen göldeki suyun aşırı soğuk olması ve yüksek miktarda tuz bulundurmasının, Dünya yüzeyinde benzer koşullara sahip alanlarda bir canlı popülasyonuna sahip olunması ile karşılaştırılarak, bir yaşam belirtisi olarak düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here