Mecliste Yeni Yasama Dönemi Başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 2 aylık tatilin peşinden yasama çalışmalarına bugün tekrardan başlamış olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hususi oturumla toplanacak Meclis Genel Kurulu’na hitap edecek.

TBMM Genel Kurulu, 65 günlük aranın peşinden mesaisine bugün tekrardan başlamış olacak.

Meclis’te ilk merasim Meclis Mustafa Kemal Atatürk Anıtı’nda yapılacak. Saat 13.00’te anıta çelenk konulacak, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak.

Meclis Genel Kurulu, saat 14.00’te hususi oturumla toplanacak.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, birleşimi açmasının peşinden sunuş hitabı meydana getirecek.

Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Genel Kurula takdim edecek, peşinden İstiklal Marşı okunacak. Ondan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Genel Kuruluna hitap edecek. Erdoğan, iç politika ve dış politikada yaşanmış olan mühim gelişmelere ilişkin mesajlarını Meclis’ten verecek.

Ziyaretçi Kabul Edilmeyecek

Yasama yılı açılışına katılacak protokol ve davetiyeli seyirciler haricinde, TBMM’ye ziyaretçi kabul edilmeyecek.

Meclis Başkanlarının yasama yılı açılışı dolayısıyla geleneksel olarak verdiği akşam resepsiyonu, pandemi sebebiyle bu yıl yapılmayacak.

İlk İş Irak ve Suriye Tezkereleri

Meclis’in yeni yasama yılındaki ilk işinin, ekimde süresi dolacak Irak ve Suriye tezkeresinin olması planlanıyor.

Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon mevzusunda hükümete verilen yetkinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ile Birleşmiş Milletlerin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaptığı harekat ve misyonlara katılımına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin ele alınması öngörülüyor.

Ayrıca 6 Ekim Salı günü siyasal partilerin grup toplantıları da gerçekleştirilecek.

Bütçe Maratonu

Meclis’e 17 Ekim’e kadar 2021 yılı bütçe teklifi gelecek. TBMM Başkanlığına sunulacak bütçe ilkin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ondan sonra TBMM Genel Kurulunda görüşülecek.

Bütçe görüşmelerinin bu yıl Kovid-19 tedbirleri sebebiyle Plan ve Bütçe Komisyonu toplantı salonu yerine, daha geniş olan TBMM Tören Salonu’nda yapılması düşünülüyor.

Yoğun Gündem

Meclis’i 2021 yılı bütçesine kadar yoğun bir gündem bekliyor. Meclis, ekim ayı süresince mühim düzenlemeler için mesai meydana getirecek.

Tarım arazilerinin hobi bahçeleri şeklinde uygulamalarla bölünmelerinin engellenmesi, sahipli arazilerde izinsiz ağaç kesimiyle ilgili cezaların artırılması, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi ve alkol üretimi, satışının Ziraat ve Orman Bakanlığının denetimine alınması, öykünmek ve tağşiş ürünleri üreten ve piyasaya arz edenlere yönelik yaptırımların ağırlaştırılmasını da içeren Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi, Meclis’in gündeminde içeriyor.

Bu süreçte ek olarak enerji alanına yönelik düzenleme, yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla hazırlanan kanun teklifi, Tanık Koruma Kanunu’nda değişim teklifi ile Türkiye Çevre Ajansı kurulmasına ilişkin teklifin de TBMM Başkanlığına sunulması planlanıyor.

Ayrıca Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu TBMM Karma Komisyonu, hakkında “nitelikli cinsel hücum” ve “tehdit” suçlamasıyla fezleke düzenlenen, yasama dokunulmazlığının kaldırılması istenen Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in dosyasını görüşmek için 2 Ekim Cuma günü saat 10.30’da toplanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here