Adını tarih sayfalarına altın harflerle yazdırmış bir padişahın zafere giden yol üstünde yaşadıklarının anlatılacağı Mehmed Bir Cihan Fatihi’nin genel hikâye ve künyesi şu şekilde;

1451 senesinde, babasının ölüm haberini alıp Manisa’dan Edirne’ye kısaca payitahta doğru yola çıktığında Sultan Mehmed’in bir büyük imgesel vardır. Cihanın göz bebeği Konstantinopolis’i fethetmek. Sadece büyük hayalinin önünde aşılması zor, büyük engeller belirecektir. Kadim kent yüzyıllar süresince onlarca defa kuşatılmış; fakat ne toplar kuvvetli surlarında tek bir gedik açabilmiş ne de Haliç’in devasa zinciri düşman gemilerine geçit vermiştir. Üstelik Mehmed şehri almak istiyorsa yalnız Bizans İmparatorluğu’na ve arkasındaki Hristiyan âlemine karşı değil, devlet içindeki en büyük muhalifi kudretli veziriazam Çandarlı Halil Paşa’ya karşı da savaşım etmek zorundadır.

Çağının oldukca ötesindeki bu büyük Sultan parlak zekâsı, askeri ve stratejik dehası, aklı ve zafere olan inancıyla, her türlü engeli aşarak ilerler. Tahta çıktıktan iki yıl sonrasında şehri kuşatır, yalnızca 53 gün devam eden bir kuşatmanın peşinden, “imkânsız” denileni başararak Konstantinopolis’i fetheder. En büyük hayalini gerçekleştirerek adını tarihe yazdırır.

O günden sonrasında Fatih namıyla anılan Sultan Mehmed Han, bu zaferiyle yeni bir dönemin kapısını aralar ve yüzyıllar süresince kıtalara hükmedecek olan büyük bir Cihan İmparatorluğu’nun da temellerini atar. İstanbul’un fetih edilmesi ile bir devri kapatıp bir devri açan Fatih Sultan Mehmed’in hayatından esinlenerek ekrana aktarılacak olan Mehmed Bir Cihan Fatihi yakında Kanal D’de!

Künye:

Yapım : O3 Medya

Yönetmen : Cevdet Mercan

Yapımcı : Onur Güvenatam

Senaryo : Ercan Mehmet Erdem

Görüntü Yönetmeni : Volkan Aslan

Genel Sanat Yönetmeni : Nilüfer Balçık

Dekor Tasarım : Hakan Yarkın

Kostüm Tasarım : Gülümser Gürtunca

Başlık Tasarım : Mücella Mert

Müzik : Aytekin Ataş

Oyuncular : Kenan İmirzalıoğlu ( Mehmed), Gürkan Uygun (Delibaş), Büşra Develi (Eleni), Hazal Filiz Küçükköse (Melike), Funda Eryiğit (Evdoksiya), Sedef Avcı (Gülbahar), Ertan Saban (İmparator Konstantin), İsmail Demirci (Şehzade Orhan), Atsız Karaduman (Zağanos Paşa), Burak Tamdoğan (Şahabettin Paşa), Meral Çetinkaya, (Daye Hatun), Altan Erkekli (Mimar Müslihiddin), İdil Fırat (Mara Hatun), Toprak Sağlam (Teodora), Kaan Çakır (İshak Paşa), Serdar Orçin (Demetrius), Yavuz Sepetçi (Notaras), Leyla Tanlar (Esleme), Mert Yazıcıoğlu (Korkut) ve Çetin Tekindor (Çandarlı Halil Paşa), Taner Birsel ( Konuk oyuncu).

Bu içerik, ilk olarak https://www.youtube.com/watch?v=AJ2JWboq_vk linkinde yayına alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here