Mehmet Ali Şahin: YİK Üyelerinin Maaşı 15 Bin Lira!

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Mehmet Ali Şahin, kurul üyelerinin münakaşa mevzusu olan maaşlarına ilişkin, “Çıkan kararnamede kurulun usul ve esasları Cumhurbaşkanınca belirlenecek, yapılacak ödemeler de ek olarak Cumhurbaşkanı belirleyecek diyor. Kendi takdirdir. Bizim bir talebimiz olmamıştır. 15 bin liradır. Birazcık küsuratı var fakat 15 bin 130 filan olması lazım” açıklamasında bulunmuş oldu. Şahin, ”Şu anda biz milletvekili değiliz fakat eski Meclis Başkanı olarak bizlere ödenecek bir meblağ da kamuoyunun gündemine gelebilir, pozitif yönde negatif sözler söylenebilir” dedi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile oluşturulan ve Bülent Arınç, Köksal Toptan, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin ile eski Başbakan ve eski ANAP Genel Başkanı Yıldırım Akbulut’un vazife almış olduğu Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nun (YİK) üyelerinin maaşının açıklanmaması tartışmalara niçin olmuştu. YİK üyelerinin maaşının 15 bin lira olduğu ve kurulun ilk toplantısında maaşın 18 bin liraya yükseltildiği ileri sürülmüştü.

Eski TBMM Başkanı ve YİK üyesi Mehmet Ali Şahin, kurul üyelerinin maaşının 15 bin lira bulunduğunu söylemiş oldu. İlk görüşmede maaşların görüşüldüğü iddiasını reddeden Şahin, “İlk toplantımızda bu tarz bir olay konuşmadık, gündemimiz bu değildi. Bu kurumun emek harcama usul ve esasları ne olacak, hangi vakit diliminde geleceğiz ve gündem ne olacak, bu tarz şeyleri konuştuk” dedi.

‘Ödemeleri Cumhurbaşkanı Belirliyor’

Kurula yapılacak ödemeleri belirleme yetkisinin Cumhurbaşkanında bulunduğunu ifade eden Şahin, “Çıkan kararnamede kurulun usul ve esasları Cumhurbaşkanınca belirlenecek, yapılacak ödemeler de ek olarak Cumhurbaşkanı belirleyecek diyor. Kendi takdirdir. Bizim bir talebimiz olmamıştır. 15 bin liradır. Birazcık küsuratı var fakat 15 bin 130 filan olması lazım” diye konuştu.

”Eski Meclis Başkanı Olarak Bizlere Ödenecek Meblağ Da Gündeme Gelebilir”

”Milletvekillerinin maaşları esasen daima tartışılmıştır” diyen Şahin, ”Şu anda biz milletvekili değiliz fakat eski Meclis Başkanı olarak bizlere ödenecek bir meblağ da kamuoyunun gündemine gelebilir, pozitif yönde negatif sözler söylenebilir. Bu tarz şeyleri da anlayışla karşılamak lazım.” dedi.

‘Maaşımı Yurt Haricinde Okuyan Bir Öğrenciye Burs Olarak Veriyorum’

Mehmet Ali Şahin, “Ben bunu alıyorum, yurt haricinde internasyonal tecim hukuku alanında yüksek lisans icra eden bir gencimize tamamını aktarıyorum. Kendime bir tek kuruş almadan oraya aktarıyorum. İlk maaşımı aldım ve aktardım. İlk toplantımızda yalnız usul ve esaslarla ilgili toplantı yapılmış oldu. Cumhurbaşkanımız, konuşacağımız toplantıları sizlere gönderirsek siz de hazırlığınızı yaparsınız dedi. İç ve dış politikalarla ilgili hususlarda görüşlerimiz almak isteyebilir.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here