Sağlık Bakanlığı, zayıflama hapı olarak bilinen ve kullananlarda ölümcül etkilere neden olan Meksika Biber Hapı hakkında uyarıda bulundu. Konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada, söz konusu hapın Sağlık Bakanlığı onayına ya da iznine sahip olmadığı, hapın yeniden piyasaya sürülmesi durumunda incelemeye alınacağı ve yapılan incelemelerin neticesinde etkin madde belirlendiğinde gerekli adli ve idari soruşturmaların başlatılacağı ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı Uyarı Yaptı

Dünya üzerinde zayıflama amaçlı kullanım için satışı gerçekleştirilen ve kullananlarda ölümcül etkilere neden olan Meksika Biber Hapı, Bakanlığın radarına takıldı. Yetkililer tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığının Meksika Biber Hapı hakkında herhangi bir izni ya da onayı bulunmadığı, hapın yeniden piyasaya sürülmesi ile beraber analiz için incelemeye alınacağı, gerçekleştirilen inceleme neticesinde ise herhangi bir etkin maddenin saptanması durumunda gerekli adli ve idari işlemlerin başlatılacağı dile getirildi.

Konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı, söz konusu açıklamalarında ölümcül risk taşıdığı iddiaları ile basında yer alan bu zayıflama hapının internet üzerinden satışlarının sürdürüldüğüne meselesine değindi.

Zayıflatma Vaadiyle Ölüm Saçılıyor

Meksika Biber Hapı’nın kilo verdirdiğini ve bu sayede kilolu insanların zayıfladığını öne süren bazı internet siteleri ve sosyal medya platformlarında zayıflama hapı olarak satışı gerçekleştirildiği ifade edilen Bakanlığın bu açıklamasında, ilk olarak “Meksika Biber Hapı” ismindeki bu ilacın Sağlık Bakanlığı tarafından kesinlikle onaylanmayan ve izni olmayan bir ilaç olduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı söz konusu bu açıklama ile daha öncesinde de Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından son 2 senedir toplamda 423 adet online alışveriş sitesinde Biber Hapı, Pepper Time gibi isimler ile satılan bu ilaçların tespit edildiğini ve durumun Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne bildirildiğini ifade etti. Bakanlık tarafından bahsi geçen bu ölümcül hapa karşı başlatılan mücadelenin, ilaç olmadığı halde sağlık için kullanılan bir şifa kaynağı gibi gösterilen, reklamı ve tanıtımı yapılan bu hapa karşı vatandaşların itibar etmemesi gerektiğine ve kesinlikle satın alınmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here