Memurlarla Alakalı Teklifin Detayları Açıklandı!

Binlerce memuru ilgilendiren teklifin ayrıntıları belli oldu. AK Parti’nin verdiği teklifle memurlar kariyer yapabilecek. Binlerce memuru ilgilendiren teklifle, kariyer uzmanı, denetmen, müfettişler kurumlar arası naklen atanacak.

AK Parti binlerce memuru ilgilendiren düzenlemeyi Meclis’e sundu. Teklifle, kariyer uzmanı, denetmen, müfettişlerin kurumlar içinde naklen atanmasına imkân getiriliyor. Adaylara liyakate bakılırsa yükselme, iyi bir kariyer imkânı sunuluyor. Yeni sistemle öğretmenlerin kariyer mesleklere atanmasına imkân sağlanırken, mühendisler, sosyoloji, psikoloji mezunları da artık kaymakam olabilecek.

Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine bakılırsa, teklifle AB İşleri uzmanlarına Dışişleri Bakanlığı için geçiş hakkı veriliyor. Avrupa Birliği İşleri uzman ve uzman yardımcısı olarak vazife icra eden nitelikli ve yetişmiş personele bir kereye mahsus olmak suretiyle sınavla Dışişleri Bakanlığı meslek memurluğu yada konsolosluk ve uzmanlık memurluğuna geçiş hakkı tanınıyor. Geçiş yapmak isteyenler tek bir imtihan için yazılı olarak talepte bulunabilecek. 9 yıl ve daha çok kıdemi bulunanlar meslek memurları ya da konsolosluk ve uzmanlık memurları için düzenlenecek ilk başkatiplik sınavına girecek.

Kararname Çıkacak

Türkiye’nin inşasını yetenekli, donanımlı kadroların omuzlaması için Cumhurbaşkanlığı çatısı altındaki başkanlıklarda da uzman yardımcıları, denetçi, kontrolörler vazife alabiliyor. Atanacak personelin seçileceği kadro ve pozisyonlar hizmet süresi, imtihan, yabancı dil benzer biçimde ilave şartlar da Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belirlenecek. Kariyer çalışanının naklen atanması bir yıl içinde sonuçlandırılacak.

Yeni Sisteme Güçlü Kadro

Yeni personel sistemiyle ekonomiden savunmaya, eğitimden diplomasiye kadar birçok alanda hem yeni iş hem de yükselme imkânı getirildi. Cumhurbaşkanlığı’na bağlı 8 başkanlıkta uzman kadrolara atanma hakkı verilen kariyer meslek mensupları atanabiliyor. Sosyoloji, psikoloji, mühendislikte lisansüstü eğitim yapanlar kaymakam olabiliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here