Merkez Bankası Bugün Faiz Kararını Açıklayacak!

Merkez Bankası, bilhassa bağımsızlık açısından merakla beklenen faiz kararını bugün saat 14.00’te açıklayacak. Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınması ve yerine Murat Uysal’ın atanması sonrasındaki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı bugün yapılacak. Siyaset faizini yüzde 24’te tutan bankanın 250 baz puanlık piyasa beklentisinin üstünde, önden yüklemeli bir faiz indirimine gidebileceği endişesiyle dün TL’de kıymet kaybı gözlendi. ABD Başkanı Trump’ın geçen hafta Türkiye’ye yaptırım öngörmediği şeklinde algılanan ilk açıklaması ile 5.61’e kadar gerileyen dolar/TL, dün 5.7390’a kadar terfi etti.
Enflasyonun baz etkisiyle de olsa yüzde 15 seviyelerine gerilemesi ve Avrupa, ABD ve Japonya başta olmak suretiyle merkez bankalarının para politikalarında gevşemeye gideceklerinin sinyalini vermesi TCMB’nin elini rahatlatıyor.

 Londra Daraldı

Reuters’ın yapmış olduğu ankette temmuz için beklentiler 100-500 baz puan indirim aralığında şekilleniyor. Analistler TCMB’nin 400 baz puanın üstünde bir faiz indirimi yapmasının kurda bozulmaya niçin olabileceğini belirtiyorlar.
Öte taraftan Londra’da TL’nin averaj günlük işlem hacmi, TL’deki sert kıymet kaybı ve offshore piyasada işlemlerin sınırlanmasının yatırımcıları korkutmasıyla nisanda bundan önceki senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 40 düştü. İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yılda iki kez yapmış olduğu araştırmaya bakılırsa liranın dolar karşısında averaj günlük işlem hacimleri 33.5 milyar dolara geriledi. Nisan 2018’de hacim 56.2 milyar dolar, ekimde 35.2 milyar dolardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here