Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! Merkez Bankası Son Dakika Faiz İndirimi Ne Kadar?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün Murat Uysal’ın başkanlığında ilk kez toplanarak faiz kararını deklare etti.Para Politikası Kurulu (Kurul), siyaset faizi olan yedi gün vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirilmesine karar verdi. Böylece 4,5 senelik aranın arkasından ilk kez faiz indirimi gerçekleştirilmiş oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), piyasaların merakla beklediği faiz kararını deklare etti. Siyaset faizinde 425 baz puan indirime gidildi.Yüzde 24 seviyesinde bulunan haftalık repo ihale faiz oranı, yüzde 19.75’e çekildi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 13 Eylül 2018’deki toplantısından bu yana faizde değişikliğe gitmemişti.

Merkez Bankası son faiz indirimini 25 Şubat 2015 tarihinde yapmıştı.

PPK metninde şu ifadelere yer verildi.

Son dönemde açıklanan veriler tutumsal faaliyetin ılımlı bir toparlanma eğilimi sergilediğini göstermektedir. Küresel gelişme görünümündeki zayıflamaya karşın rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatı artış eğilimini sürdürmekte, bilhassa turizmdeki kuvvetli seyir direkt ve bağlantılı sektörler kanalıyla tutumsal faaliyeti desteklemektedir. Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği; enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki kısmi iyileşmeyle beraber ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Gelişme kompozisyonu dış dengeyi pozitif etkilemektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

Yakın dönemde küresel tutumsal faaliyetin zayıflaması ve enflasyona dair aşağı yönlü risklerin belirginleşmesiyle gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici para politikası adımları atma olasılığı güçlenmiştir. Bu durum, gelişmekte olan ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle beraber, korumacılık önlemlerinin ve küresel iktisat politikalarına dair öteki belirsizliklerin gerek ana para akımları gerekse dış tecim kanalıyla oluşturabileceği etkisinde bırakır yakından takip edilmektedir.

Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir. Senenin ikinci çeyreğinde enflasyon işlenmemiş besin ve enerji fiyatlarındaki yavaşlamanın da katkısıyla belirgin bir düşüş sergilemiştir. İç talep gelişimleri ve parasal sıkılaştırmanın tesirleri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat tutarları enflasyon görünümünü pozitif etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Nisan Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, siyaset faizinin 425 baz puan indirilmesine karar vermiştir.

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük ehemmiyet taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki davranışlarında ölçülü duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik siyaset duruşunu değiştirmesine niçin olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here