Merkez Bankasının Bugün Yapacağı Toplantı Sonucu Merakla Bekleniyor!

Faizi üç görüşmede toplam 7,5 puan indirerek %14’e çeken Merkez Bankası, bugün senenin son faiz sonucu için toplanıyor. Uzmanların ağırlıklı görüşü siyaset faizinin 2 puan daha düşeceği. Sadece 2,5 puan indirim bekleyen de var. Hedef 2020’de faizi gene tek haneye getirip enflasyonu denetlemek ve yatırımın önünü açmak.

Bu hafta merkez bankalarının haftası. Dün ABD Merkez Bankası FED faiz kararının peşinden bugün de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ile Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) toplantıları arka arkaya gerçekleşecek. ECB’nin faizlerde değişim yapmayacağı umut ediliyor. Ekonomistler, yeni başkan Christine Lagarde’ın iyi bir iletişimci olarak öne çıktığını sadece yeni başkan olarak merkez bankası dilini öğrenmeye çalıştığını, bundan dolayı de ‘bekle-gör’ seçimi bir tutum takınabileceğini aktarıyor. Türkiye’de ise tablo net olarak faiz indirimine işaret ediyor.

200 Baz Puan Güvence

TCMB’nin alacağı faiz sonucunda enflasyon mühim bir kriter olacak. Buna rağmen gösterge faiz ve siyaset faizi arasındaki fark da faiz sonucu verirken mühim bir öteki etken olarak karşımıza çıkıyor. Mevcut durumda gösterge faiz ile siyaset faizi içinde 200 baz puanlık fark olduğu gözleniyor. Bu da Merkez’in 200 baz puan indirim marjı olduğu anlamına geliyor. Genel beklenti de minimum 200 baz puanlık indirim yapılacağı yönünde şekilleniyor. Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı ve ekonomist Özlem Derici Şengül Merkez Bankası’nın siyaset faizini 200 baz puan civarında indirebileceğini belirtti. Piyasa beklentisinin 150-200 baz puan seviyelerinde bulunduğunu ifade eden Şengül, yüzde 12 siyaset faizi ile senenin tamamlanabileceğini söylemiş oldu. Sadece bazı ekonomistler 2020 senesinde enflasyonun hızla tek haneli rakama ineceğini senenin son toplantısında 250 baz puanlık indirim olasılığının güçlendiğini dile getiriyor.

Yılı Yüzde 11,50 İle Kapatabiliriz

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, medyan beklentinin 150 baz puan düzeyinde bulunduğunu açıkladı. Bürümcekçi, “Önceki aylarda TCMB’nin anket beklentilerinden fazla sadece swap para piyasası faizlerine daha yakın indirimler yapması, gene indirimin daha çok olabileceği beklentisini canlı tutmakta” dedi. Virtus Glocal Yönetici Ortağı İnanç Sözer son dönemde küresel piyasalardaki düşük volatiliteye paralel Türk lirası volatilitesinin yüzde 8’lere kadar gevşediğini ve TL’deki oynaklığın enflasyon görünümününe ilişkin beklentileri iyileştirdiğini açıkladı. Sözer, “Bankacılık sektörünün mevduat faizleri ışığında, Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantısında 250 baz puan indirim dahi olsa piyasadaki endişenin kaygı verici düzeyde olamayacağını düşünüyorum. Merkez Bankası yılı yüzde 11,50 siyaset faizi ile tamamlayabilir” ifadelerini kullandı.

Şimdi Düşürecek Sonrasında Bekleyecek

Ekonomistler gelecek yıla ilişkin de değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Bu yılı 150 ila 250 baz puan içinde bir indirimle tamamlayacağını öngören ekonomistlerin, gelecek yıla ilişkin en belirgin ortak söylemi ise Merkez’in beklemeye geçeceği oldu. Bürümcekçi, gelecek yıl enflasyonun en azından ilk çeyrek süresince yüzde 11,5 civarı gerçekleşmesinin ihtimaller içinde göründüğünü ve faiz indirimlerine bir süre ara verilebileceğini belirtti. Şengül, “Gelecek yıl için Merkez Bankası ‘bekle-gör’ politikası izleyecektir. Muhtemelen senenin ilk yarısında ağır hareket eden, senenin ikinci yarısında gelişmelere bakılırsa strateji belirleyen bir Merkez Bankası göreceğiz” diye konuştu. 2020 yılı para politikasına ilişkin Sözer de, “Merkez Bankası, kredibilitesini çoğaltmak için 250 baz puan indirim yapmış olup, uzunca bir süre ‘bekle-gör’ politikası seyredip 2020’nin ikinci yarısında da faizi tek haneye indirebilir” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here