Merve’nin Son Sözleri, “Yapma Lütfen Yapma” Olmuş!

Merve Kotan 19 yaşlarında genç bir hanımdı. Üniversite sınavına girmiş, ek tercih süresini bekliyordu. Emine Bulut’tan 3 gün ilkin, lise talebesi Helin Palandöken şeklinde pompalı tüfekle vurularak katledildi. Merve Kotan’ın kardeşi Esra Kotan, kardeşinin son sözlerinin “Lütfen yapma” bulunduğunu söylemiş oldu.

Aydın’da yaşayan 19 yaşındaki Merve Kotan 15 Ağustos’ta, ayrılmak istediği adam arkadaşı Muhammet Gürsoy (27) tarafınca Emine Bulut cinayetinden yalnızca 3 gün ilkin, pompalı tüfekle yakın mesafeden vurularak öldürüldü. Muhammet Gürsoy tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şimdi Merve’nin ailesi seslerini duyurarak, yargılama sürecinde kamuoyunun desteğini almayı bekliyor.

Merve’nin ablası Esra Kotan “naif bir insandı” söylediği kız kardeşini, “Her şeyin konuşularak çözüleceğini düşünen birisiydi. Hayvanları oldukça seviyordu, aslına bakarsanız kedisi vardı. Hayvanlarla, doğayla ilgili bir mevzuda ya da herhangi bir insanoğlunun haksızlığa uğradığını gördüğünde yardım etmek isteyen bir hanımdı. Birazcık içine kapanık bir hanımdı hem de” sözleriyle tanımlıyor.

“Kardeşime ruhsal ve fizyolojik sertlik uyguladı”

“Kardeşim, hemen hemen 19 yaşlarında yaşamının baharında, ailemizin en minik kız çocuğuydu” diyen abla Kotan cinayeti şu şekilde söyledi:

“Merve, Emine Bulut’tan yalnızca 3 gün ilkin ‘sevgili’ söylediği bir cani tarafınca katledildi. Muhammet Gürsoy tarafınca kardeşime ne ailesinde ne de çevresinde daha ilkin asla yaşamadığı ruhsal ve fizyolojik sertlik uygulandı. Aile üyelerimiz üstünden kardeşimi birçok kez tehdit ederek korkuttu. Kardeşim ayrılmak istediği süre ise katil, kendi doğum gününü öne sürerek Merve’yi kendisiyle barıştırmak için kendi arkadaşı olan Ekim T.’yi çağırdı. Görüşmelerinin ilerleyen saatlerinde ise daha ilkin düşündüğü katliam için temin etmiş olduğu pompalı tüfeği otomobilden alarak kardeşim Merve’yi ve Ekim’i vurarak öldürdü. Kaydeden olmadı bir ihtimal fakat ‘yapma lütfen, yapma’ kardeşimin son sözleriydi.”

“Planlanarak işlendi”

Cinayetin planlı olarak işlendiğini söyleyen abla Kotan, “Bu katliam planlı bir halde oldu şundan dolayı pompalı tüfek sizin yanınızda taşıyabileceğiniz bir şey değil. Soruşturma sürecinden, silahı daha öncesinden temin etmiş olduğu anlaşılıyor. Aslına bakarsan ifadesinde de indirim almak için anlık bir olaymış şeklinde gösteriyor. Bunu bir namus cinayeti olarak göstermeye çalışıyor, sanki o şekilde olduğunda buna hakkı varmış şeklinde.

Bizim kahrolduğumuz nokta şu; kardeşimi kaybetmemin ötesinde bu şekilde bir hanıma bunu iyi mi yapabildi. İlk üç gün insanoğlu kendilerinde iyi mi bu hakkı görebiliyorlar diye ağladım. Hazmedemedim hala da hazmedemiyorum.” dedi.

“Çarpıtılarak meydana getirilen haberler bizi yıpratıyor”

Kotan kardeşi hakkında meydana getirilen haberlere de tepki göstererek, “Merve’nin tarafındaki şahıs adam arkadaşıymış şeklinde yazılmış. Oysa ki Ekim T., Merve’nin değil katilin 10 senelik arkadaşı. Haberlerde kardeşimin bardan çıkmış olduğu da yazılmış. O denli çarpıtmalar var ki. Bu süreçte, ilk olarak bunlarla karşılaşmak aile olarak bizi oldukça yıpratıyor” dedi.

“Yargı sürecinde bizim kamuoyunun desteğine ihtiyacımız var” diyen abla Kotan, “Aile olarak hiçbirimiz iyi değiliz. İnsanların sesimizi duyması bir nebze de olsa iyi hissettiriyor. İnsanların artık sessiz kalmamaları gerekiyor. Bizim verdiğimiz savaşım de bir tek Merve için değil, aslına bakarsak tüm hanımefendiler için. Sesi duyulmayan o denli hanım var ki…” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here