Meteoroloji’den Fırtına Uyarısı: 100 km/sa Hızla Geliyor! Yağışlar Başlıyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden meydana getirilen uyarının peşinden lodos İstanbul’da tesirini gösterdi. Şiddetli lodos sebebiyle bazı Kent Hatları, İDO, Kent Hatları ve BUDO seferleri sabah saatlerinde iptal edildi. Meteoroloji’den meydana getirilen yeni değerlendirmede bu hafta tüm yurdu şiddetli yağmur ve rüzgarın vuracağı belirtilirken, kıyı kesimlerde hortum uyarısı yapılmış oldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden haftasonu için meydana getirilen uyarıların peşinden İstanbul’da lodos tesirini göstermeye devam ediyor. Lodos sebebiyle Silivri sahil şeridinde bazen dalgalar oluşurken, deniz ulaşımı da negatif etkilendi. Dalgalar sebebiyle Silivri dalgakıran mevkiinde bulunan bazı kayıkların batmış olduğu görüldü.

Negatif hava koşulları sebebiyle, İDO ve BUDO’dan meydana getirilen son dakika açıklamasında sabah yapılacak olan birçok seferinin iptal edildiğini duyurdu.

İDO’nun iptal edilen seferler ise şu şekilde:

07:30 Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy

07:40 Bostancı-Beşiktaş

07:45 Bandırma-Yenikapı-Bostancı

07:50 Kadıköy-Yenikapı-Bursa

08:30 Bursa-Armutlu-Armutlu Tatil Köyü-Yenikapı-Kadıköy

09:50 Kadıköy-Yenikapı-Bursa

Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) iptal edilen seferleri ise şunlar:

07:00 Bursa (Mudanya) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci)

09:30 Bursa (Mudanya) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci)

10:00 Armutlu (İhlas) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci)

10:00 tarihindeki İstanbul (Eminönü/Sirkeci) – Bursa (Mudanya)

13:00 İstanbul (Eminönü/Sirkeci) – Bursa (Mudanya)

13:00 İstanbul (Eminönü/Sirkeci) – Armutlu (İhlas)

Şehir Hatları iptal seferleri ise şu şekilde;

07:10 Adalar-Kadıköy-Beşiktaş

07:45 Karaköy-Bostancı

06:55 Bostancı-Karaköy

Ağaçlar Devrildi

İstanbul’da lodos sebebiyle sahilde dalgalar oluşurken Bakırköy’de park halindeki otomobillerin üstüne bir ağacın kopan dalları düştü. Devrilen ağaç, itfaiye ekipleri tarafınca bulunmuş olduğu yerden kaldırılırken, otomobillerde hasar meydana geldi. Kuvvetli lodosun gece süresince tesirini sürdüreceği öğrenildi.

Sahillerde Dev Dalgalar Oluştu

İstanbul’da iki gündür görülen şiddetli lodos, gece de etkili oluyor. Sarayburnu ve Cankurtaran sahillerinde lodos sebebiyle dalgalar oluştu. Silivri’de akşam saatlerinden itibaren etkili olan lodos sebebiyle dev dalgalar meydana geldi. Sağanak yağışla beraber lodosun sertliği artarken, deniz kenarında çöp birikintileri oluştu.

Çatılar Uçtu

Avcılar Tahtakale Mahallesi, İstasyon Caddesi’nde şiddetli lodosla beraber 4 kattan oluşan bir binanın çatısı monte edilmiş olduğu duvarla beraber yerinden koparak yan tarafta bulunan 2 kattan oluşan bir evin üstüne düştü. Mahalleli gürültü ile beraber dışarı koştu. çatı uçtuğu anda binanın çevresinde kimsenin olmaması ihtimaller içinde bir faciayı önledi. Haber verilmesi üstüne vaka yerine oldukça sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri yaptıkları araştırma sonucunda, kopan çatıdan geriye kalan çekince arz edecek parçaları yerinden kaldırdı.

Sıcaklıklar Düşecek, Kar Geliyor! Cumaya Kadar Sürecek

Yağışların bu hafta sonuna kadar yurdun büyük bölümünde yağmur ve sağanak şeklinde etkili olmaya devam edeceği, hafta ortasından itibaren iç ve doğu kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde meydana geleceği öngörülüyor. Yüksek basınç ve sıcak hava sebebiyle mevsim normalleri üstünde seyreden hava sıcaklıklarının yağışlı havayla beraber hafta başlangıcında batı bölgelerden başlayarak azalması ve Türkiye genelinde mevsim normalleri seviyesine inmesi planlanıyor.

Türkiye Genelinde Hava Durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafınca meydana getirilen son değerlendirmelere nazaran; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz (Sinop hariç) ile Çorum ve Amasya çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Güney ve Kıyı Ege, Batı Akdeniz, Çanakkale’nin güneyi, Balıkesir’in batı kıyıları, Manisa,Denizli, Burdur, Isparta ve Karaman çevreleri ile Konya’nın güney kesimlerinde güçlü (30-60 kg/m2),Aydın, Muğla, Mersin ve Adana çevreleri ile Antalya’nın doğu ilçelerinde şiddetli (51-100 kg/m2) olması planlanıyor. Bu sabah saatlerinde doğu kesimlerde yer yer pus ve sis hadisesi ile beraber Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don vakası görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgarın güneyli yönlerden Marmara, Ege, İç Anadolu ile Karadeniz ve Akdeniz’in iç kesimlerinde güçlü rüzgar ve fırtına (60-90 km/saat),yüksek ve dağlık kesimlerinde güçlü fırtına şeklinde (100 km/saat üstü) esmesi planlanıyor.

Hava sıcaklığının iç ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, öteki yerlerde mühim bir değişim olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın güneyli yönlerden hafifçe, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Ege, İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Akdeniz’in iç kesimlerinde güçlü rüzgar ve fırtına(60-90 km/saat),yüksek ve dağlık kesimlerinde güçlü fırtına şeklinde(100 km / saat üstü) esmesi planlanıyor.

Kıyı Kesimlerde Hortum Uyarısı

Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Muğla, Aydın, Mersin ve Adana çevreleri ile Antalya’nın doğu ilçelerinde yerel olarak oldukça güçlü ve şiddetli (51-100 kg/m2) olması beklendiğinden oluşabilecek sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında güçlü rüzgar, kıyı kesimlerde hortum riski benzer biçimde olumsuzluklara karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

Güçlü Yağış Uyarısı

Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların İzmir, Manisa, Çanakkale’nin güneyi,Balıkesir’in batı kıyıları, Denizli, Burdur, Isparta, Karaman, Antalya’nın merkez ve batı kesimleri, Balıkesir’in batı ilçeleri ve Konya’nın güney kesimlerinde güçlü olması (30-60 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı(sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, güçlü rüzgar vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Şiddetli Rüzgar Uyarısı

Rüzgarın; Marmara, Ege, İç Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz ve Akdeniz’in iç kesimlerinde güçlü rüzgar ve fırtına(60-90 km/saat),yüksek ve dağlık kesimlerinde güçlü fırtına şeklinde(100 km / saat üstü) esmesi planlanıyor. Pazartesi ve Salı günleri etkili olması beklenen güçlü rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, soba ve organik gaz kaynaklı zehirlenmeler, çatı uçması benzer biçimde olumsuzluklara karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here