Meteoroloji'den Son Dakika Uyarısı: Buzlanma ve Don!

Meteoroloji’den meydana getirilen son değerlendirmelere göre, Türkiye’nin büyük kısmı oldukça bulutlu, Doğu Anadolu Bölgesi’nin güneydoğusu kar yağışlı. Akşam ve gece saatlerinde don ve buzlanma planlanıyor. Sıcaklıklarda ise mühim bir değişim beklenmiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafınca meydana getirilen son değerlendirmelere gore; Ülkemizin iç ve doğu kesimlerin parçalı ve oldukça bulutlu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun güneyi ile Tunceli ve Ordu çevrelerinin yağışlı, öteki yerlerin azca bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Şanlıurfa’da yer yer güçlü olmak suretiyle Güneydoğu Anadolu ile Ordu’da yağmur, yağış alan öteki yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması planlanıyor. Rüzgarın, sabah saatlerinde Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzey yönlerden güçlü (40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde buzlanma ve don ile beraber yer yer pus ve sis planlanıyor.

Hava sıcaklığında mühim bir değişim olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın çoğu zaman kuzeyli, Güneydoğu Anadolu’da doğu ve güneydoğu yönlerden hafifçe, ara sıra orta kuvvette, Akdeniz’in iç kesimlerinde güçlü (40-60 km/sa) şeklinde eseceği planlanıyor.

Güçlü Yağış Uyarısı:

Yağışların; Şanlıurfa çevrelerinde güçlü (25-60 kilogram/m2) olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma, sel, su baskını vb. yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlemli ve dikkatli olunmalıdır.

Güçlü Rüzgar Uyarısı: 

Rüzgarın Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden güçlü (40-60 km/sa) esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi benzer biçimde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

İllere Nazaran Hava Durumu

İSTANBUL °C, 13°C
Parçalı bulutlu

ANKARA °C, 6°C
Parçalı bulutlu, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer buzlanma ve don ile beraber sisli ve puslu

İZMİR °C, 14°C
Parçalı ve azca bulutlu

ANTALYA °C, 18°C
Parçalı bulutlu

ZONGULDAK °C, 11°C
Parçalı bulutlu

TRABZON °C, 12°C
Parçalı ve oldukça bulutlu

ERZURUM °C, 1°C
Parçalı ve oldukça bulutlu

DİYARBAKIR °C, 9°C
Parçalı ve oldukça bulutlu, bu sabah saatlerinde yağmurlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here