Minik Leyla'nın Ölümüne İlişkin Davada Kan Donduran Detaylar!

Ağrı’da, geçen yıl kaybolduktan 18 gün sonrasında cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölmesiyle ilgili iddianeme hazırlandı. Böcek bilim raporuna gore canilerin, Leyla’yı öldürdükten sonrasında cansız bedenini bir süre soğuk bir ortamda tuttukları belirlendi.

Ağrı’da, geçen yıl kaybolduktan 18 gün sonrasında cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölmesiyle ilgili hazırlanan iddianamede çarpıcı detaylara yer verildi. Raporda, ‘Necrobia rufipes türünün ceset üstünde bulunuşu, bu ölüm vakasının yukarıda hesaplanan 33 saatten daha çok bir süre olduğu sonucuna ulaştırmaktadır. Bu ölüm vakasında kişinin minimum 6-7 gün ilkin ölmüş yada öldürülmüş olduğu, böceklerin cesede ilgisinin azca olmasının sebebinin ise bir süre soğuk bir ortamda tutulması ve/yada sonrasında suya atılması sonucu olduğu kanaatinin oluştuğunun, bu verilere gore bu ölüm vakasının 26-27 Haziran tarihlerinden ilkin gerçekleşmiş olduğu düşünülmektedir’ denildi.

Ne Oldu?

Ağrı şehir merkezinde yaşayan Şükran- Nihat Aydemir çiftinin 7 çocuğundan 6’ncısı olan Leyla Aydemir, 15 Haziran 2018 tarihinde dedesinin yaşamış olduğu Bezirhane köyünde kayboldu. Günlerce aranan, tüm Türkiye’nin bulunması için seferber olduğu Leyla’nın, 18 gün sonrasında köye 3 kilometre uzaklıktaki Kurudere mevkiinde su içinde yüzüstü cansız bedeni bulunmuş oldu. Leyla Aydemir cinayetiyle ilgili baba Nihat Aydemir’in amcasının oğlu Mehmet Ali Aydemir (32), 18 Temmuz’da ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklandı.

7 Sanığa Dava Açıldı

Türkiye’yi acıya boğan vakadan ortalama bir yıl sonrasında hazırlanan iddianame, Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafınca kabul edildi. İddianamede, tutuklu Mehmet Ali Aydemir ile Leyla’nın amcaları M.A. (28), Y.A. (42) ile B.D. (47) ve eşi H.D. (55), A.A. (37) ve eşi Y.A. (40), hakkında; ‘çocuğa ya da gövde yada ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘iştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da 14’er yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi.

Böcek Bilimi Raporu: 6-7 Gün İlkin Ölmüş

Fazlaca yönlü yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan 122 sayfalık iddianamede, şok edici detaylar ortaya çıktı. İstanbul Morg İhtisas Dairesi İstanbul Laboratuvarı Şubesi Adli Entomoloji (böcek bilimi) raporunda, ceset üstünden alınan böcek örneklerinin toplam topluluğu temsil edip etmediğinin bilinmediği sadece alınan örneklerde meydana getirilen incelenmede en büyük böceğin yaşlarının 24 saati aşmadığı aktarıldı. Bilirkişi olarak atanan Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi BiyolojiBölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Sert raporunda, ‘Bu davadaki mevcut sinek larvalarının 16,5 aşama su sıcaklığı verisi üstünden gelişim süreleri hesaplanarak meydana getirilen vakit tahminine gore ortalama bu aşamaya 33 saate ulaşacağı hesaplandığı, 2 Temmuz 2018 günü 17.55-21.30 saatlerinde örneklerin bulunup toplandığı göz önüne alınırsa sineğin 1 Temmuz günü saat 12.00-12.30 içinde cesede, toplanmış olan yumurta ve larvaları bırakmış olacağı ortaya çıkmaktadır. Bilhassa Necrobia rufipes türünün ceset üstünde bulunuşu, bu ölüm vakasının yukarıda hesaplanan 33 saatten daha çok bir süre olduğu sonucuna ulaştırmaktadır. Bu ölüm vakasında kişinin minimum 6-7 gün ilkin ölmüş yada öldürülmüş olduğu, böceklerin cesede ilgisinin azca olmasının sebebinin ise bir süre soğuk bir ortamda tutulması ve/yada sonrasında suya atılması sonucu olduğu kanaatinin oluştuğunun, bu verilere gore bu ölüm vakasının 26-27 Haziran tarihlerinden ilkin gerçekleşmiş olduğu düşünülmektedir’ denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here