MIT, zaman boyutunu da hesaba katarak, 4D Hızlı Likit Yazıcı’nın üretimini gerçekleştirdi. Söz konusu olan bu yeni teknoloji sayesinde,  karmaşık olan tasarımların boyutlandırılması oldukça hızlı bir hale getirilecek.

Karmaşık Tasarımları Hızlı ve Esnek Olarak Üretiyor

MIT tarafından, Self – Assembly Laboratuarı’nda “4D yazıcı” teknolojisine imza atıldı. Bahsi geçen bu yazıcıda, genişlik, derinlik ve yüksekliğe sahip 3D yazıcıda mevcut bulunmayan “zaman” boyutu da hesaba katılarak ısı – hava gibi belli başlı çevresel etkilere maruz kalarak adapte olan ya da bir arya gelen objeler ortaya çıkarabiliyor. Fast Company’nin üretimini gerçekleştirmiş olduğu bu 4D yazıcı, karmaşık olan tasarımları daha hızlı ve esnek olarak üretime dökebilecek.

3D’ye Kıyasla 4D Teknolojisi Kolaylık Sağlıyor

4D yazıcı ile alakalı olarak yayımlanan videolarda, yazıcının tanıtımının yanı sıra, özelliklerinden ve nasıl çalıştığından da bahsediliyor. Bu yeni geliştirilen ve üretimi gerçekleştirilen yazının başlığı, kutusundan çıkan jeli kimyasal etkileşim geçekleştirerek katı bir hale çevirebiliyor. Her bir satır, birbiri ile bağlantılı olmadan, jel matris vasıtası ile oluşmaya başlıyor. Bu durum ise, tasarımcılar açısından, 3D yazıcı teknolojisinde geliştirilemeyen daha karmaşık tasarımların, daha hızlı ve sağlam bir şekilde yazılması adına kolaylık sağlıyor.

Fast Company tarafından yayımlanan bu teknoloji ile alakalı olarak tanıtım videolarında, teknoloji ile alakadar olan ve bu ürünü kullanacak olanlara, 4D yazıcının üretim aşamasını daha yakından inceleme fırsatı sunuyor. 4D Likit Yazıcı sektör ile alakadar olan herkesi hayretler içerisinde bırakacak olan tasarımların yerine, ilk etapta ev eşyası, beyaz eşya, bez çanta türünden daha kolay fikirleri boyutlandırmak üzere tercih ediliyor. Hatta yayımlanan lansman videolarının birinde Patrich Parrish Galerisi’nde gerçekleştirilecek olan sergide yer alacak şişirilebilir vazo ve dekoratif eşyaların üretim aşamaları ve esnekliği dahi gözler önüne seriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here