Muğla Marmaris'te Çiçek Açan Agave Bitkisi İlgi Çekti!

Muğla’nın Marmaris ilçesinde, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nce (UNESCO) dünya mirası listesine alınan ve koruma altında olan ‘agave’ bitkisi, çiçek açtı.

UNESCO tarafınca dünya mirası listesine alınan ve koruma altında bulunan, anavatanı Orta ile Güney ABD olan ‘agave’ bitkisi, İzmir’in Seferihisar ve Foça kazasının peşinden Muğla’nın Marmaris ilçesinde de görüldü. Halk içinde ‘sabır otu’ diye de malum agave bitkisinin çiçeğini ilk kez görenler, dikkatlice inceledi. Ulusal Egemenlik Caddesi Kemeraltı Mahallesi’nde, çitlerle çevrilmiş boş bir arazide, boyları 8 ile 15 metreyi gören bitkilerde açan sarı çiçekler, görenlerin ilgisini çekti.

Çiçeği inceleyenlerden bir otelde uygulaman Salih Akdağ (40), “Bu şekilde güzel çiçek açtığını görünce, cep telefonuyla çekip anneme ve aileme gönderdim. İlk kez bu şekilde bir şeye tanık oldukları için benim benzer biçimde akrabalarım de oldukca şaşırdı. Bu sokaktan geçen birçok şahıs, çiçekleri görünce telefonla fotoğraf ve video çekip, hayranlıkla baktı” dedi.

Marmaris Belediyesi Park Bahçeler Müdürü Ziraat Mühendisi Ali Erdil ise, “Çiçek açtıktan sonrasında kurur ve tohumları toprakla buluşarak olduğu yerde filizlenir. Çiçek açan dalı ise 8 ile 15 metre içinde uzun olabilir. Halkımız, bitkinin ilk kez çiçeğini görünce ilgisini çekiyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here