Müjdeli Haber ABD'den Geldi! Corona Virüsü Aşısı

ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna, yeni tip corona virüse (covid-19) karşı üstünde çalışmış oldukları aşının, ilk klinik deneylerde “pozitif yönde” netice verdiğini deklare etti.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ile yakından çalışan Massachusetts merkezli Moderna, Covid-19 aşısı mevzusunda ümit vadeden bir izahat yapmış oldu.

Üstünde çalışılan aşının 1. faz klinik gözlem aşamasının geçilmiş olduğu belirtilen açıklamada, bu deneylerde aşının insan vücudunda, Covid-19’u geçiren kişilerin vücudundakine benzer bağışıklık üretmeyi başardığı ifade edildi.

Açıklamada, 1. faz klinik deneyin 8 şahıs üstünde yapıldığı, aşı verilen kişilerin vücudunda, Covid-19’u atlatan kişilerin seviyesinde ya da daha üst seviyede antikor gözlendiği aktarıldı.

Aşının ciddi bir yan tesirinin de tespit edilmediği vurgulanan açıklamada, yalnız 1 katılımcının vücudunda kızarıklık olduğu bunun da kısa sürede geçtiğine yer verildi.

Açıklamada, aşı çalışmasının 2. fazının kısa sürede başlatılacağı, temmuzda da 3. aşamanın başlamasının öngörüldüğü kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here