Netflix'ten Kötü Haber!
Bundan ilkin yapımlarındaki tüm bölümleri tek seferde yayınlayarak kullanıcılara tüm sezonu aynı anda seyretme imkanı tanıyan Netflix, bazı yapımlarında bu stratejinden vazgeçiyor.
Webtekno’nun aktardığı habere nazaran Netflix, yeni bir yapım ya da mevcut yapımları için yeni bir sürem çıkarttığı süre bu yayınların mevcut sürem için olan tüm bölümlerini aynı anda yayınlamasıyla biliniyordu. Bu sayede platformun kullanıcıları, dilerse bir oturuşta tüm sezonu bitirebiliyor, dilerse bigün bir bölüm, bigün üç bölüm şeklinde sezonu izleyebiliyordu.

Birçok kişinin son aşama memnun olduğu ve kullanıcılara izledikleri diziyi ‘iyi mi izleyecekleri’ mevzusunda bir özgürlük veren sistem, Netflix’in yeni bir sonucu sonucunda standarda dönecek. Başka bir deyişle diziler, televizyonlarda olduğu şekilde haftalık olarak yayınlanmaya başlamış olacak.

Netflix’te bulunan The Great British Baking Show’un ‘Collection 7’ isminde sezonu yayında. sadece yalnızca bir tane kısmı etken halde. Gelecek bölümler ise yayında değil. Bunun yerine bu bölümlerin ne süre yayınlanacağını belirten tarihler içeriyor. Her kısmı yedi gün aralıkla yayınlamaksa izleyicilerin haftalık olarak Netflix’i takip edeceği anlamına geliyor.

The Great British Show, Netflix’te toplu yayınlama modelini bırakan tek yapım da değil. Netflix’in Rhythm & Flow isminde rap yarışması da her hafta belirli bölümleri yayınlanacak şekilde hazırlandı.

9 Ekim tarihinde ilk dört kısmı yayınlanacak olan yarışmanın sonraki üç kısmı yedi gün sonrasında yayınlanacak. 23 Ekim tarihindeyse geriye kalan üç bölüm yayınlanacak.

Hulu, benzer bir yayınlama modelini bundan ilkin denemişti. Bir takım yayınlayacağı süre izleyicilerin dizinin içine girebilmesi, hikayeye adapte olabilmesi için ilk yayında üç bölüm gösteren Hulu’yu şimdi de birazcık daha değişik da olsa Netflix takip edecek.

Netflix, tüm sezonu aniden yayınladığı modeliyle birçok kişiyi kendine bağlamıştı sadece bu biçim bir yayınlama yönteminin kullanıcılarda iyi mi bir tesir oluşturacağı bilinmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here