Normalleşme Sonrası Tarihler Belli Oldu! İşte Yeni Kurallar

Vatandaş normalleşmeyle ilgili sorular soruyor. İşte bizi bekleyen yeni yaşamın kuralları ve ilk adımları…

Vatandaşların kendi hayatlarıyla ilgili iyi mi ve ne süre normalleşme adımları atılacağına ilişkin soruları gelmeye devam ediyor. İlgili kurumların yöneticileri, vatandaşların sorularına mümkün olduğunca cevap vermeye çalıştı.

4 Aşamalı Plan

Merak edilenlerin büyük kısmı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın hazırladığı pandemide 4 aşamalı normalleşme planında da içeriyor. Birinci aşama 11 Mayıs’ta başlıyor. İkinci aşama 27 Mayıs-31 Ağustos, üçüncü aşama 1 Eylül-31 Aralık, dördüncü aşama ise aşının bulunmasının beklendiği 1 Ocak ve sonrası olarak planlandı. İşte o aşamalara bakılırsa yaşamın bazı alanlarındaki normalleşme planı:

Restoran ve Kafede Maske Şartı

Ramazan ayından sonrasında uygulanan kısıtlamalarda aşama aşama rahatlama olacak. Restoranlar, kafe ve lokantaların normalleşme sürecinin ikinci yarısı olan haziran ayı ortasında açılması planlanıyor. Restoranlarda maske ve mesafe kuralı mecburi olacak, iskemle sayısı azaltılacak.

Sosyete Pazarlarına Yasak Devam Ediyor

Pazar bölgeleri, sosyete pazarları hariç 11 Mayıs’ta açılacak. Sosyete pazarlarının da haziran ayının başlangıcında açılması planlar içinde. Merakla beklenen Kapalıçarşı da 1 Haziran’da açılacak. Pazar yerlerinde uygulanan maske zorunluluğu ve mesafe kuralı, sosyete pazarı ve Kapalıçarşı’da da uygulanacak. Genelgeyle, il, ilçe ve beldelerdeki pazar yerlerinde, giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye benzer biçimde gerekseme malzemelerinin satışına getirilen engelleme kaldırıldı. Söz mevzusu malzemelerin 11 Mayıs saat 09.00’dan itibaren geçerli olmak suretiyle pazarlarda satışına izin verilecek.

Pazar yerlerinde bu malzemelerin satışını meydana getirecek pazarcı esnafı, daha ilkin piyasaya sürülen genelgelerle mevcut pazar bölgeleri için getirilen her bir satış yeri içinde minimum 3 metre mesafe olması şartı, pazarcı esnafının ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske kullanımı tedbirleri başta olmak suretiyle belirlenen tüm kurallara uyacak.

65 Yaş Üstü Haziranda Sokakta

65 yaş ve üstü ilk kez yarın 11.00-15.00 saatleri içinde sokağa adım atacak.

Salgının seyrine bakılırsa bu yaş grubuna yeni sürprizler olabilir. Negatif bir gelişme eğer olmazsa Ramazan Bayramı sonrası hafta içi bir gün sokağa çıkabilecekler.

Verilerde pozitif durumun sürmesi halinde ise haziran ayında 65 yaş ve üstü kişilerin sokağa çıkma yasağının tamamen kalkması hedefleniyor.

AVM’lerde Vale Olmayacak

11 Mayıs’ta açılması planlanan AVM’lerde maske takma, ateş ölçme ve sosyal mesafe benzer biçimde sıkı kurallar uygulanacak. Çekince geçene kadar valeler hizmet dışı olacak. Bundan dolayı en riskli bölüm burası, dolayısıyla yurttaş otomobilini kendisi park edecek.

T.C. Numarası Uygulanmaz

T.C. numarasına bakılırsa AVM’ye giriş benzer biçimde bir uygulama mümkün görülmüyor. Bunun için AVM’ler içinde ortak sistem olması gerekiyor ki bu şekilde bir sistem yok. AVM’lere ultraviyole ışınlarla 30 gün korumalı dezenfektanı önerildi. Bazı AVM’ler girişler, koridorlar, tuvaletler benzer biçimde tüm ortak kullanım alanlarında UV korumalı dezenfektan kullandı.

Okullar Açılır Açılmaz Öğretmenler Atanacak

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin. 28 bin öğretmen atamasıyla ilgili verdiği cevap şu: “20 bin öğretmenin ataması yapılırken pandemi yoktu, süreç normal prosedürle işledi. Mart sonu göreve başlayacaklardı. Okullara mecburi olarak ara verilip, sokağa çıkma ve 33 ile giriş çıkış yasaklanınca göreve başlamaları okulların tekrardan açılışına bırakıldı. Şu anda bu öğretmenlerin başlaması için okul, sınıfın açık olması gerekiyor. Okullar açılır açılmaz mesleki eğitim seminerlerine katılıp görevlerine başlamış olacak ve maaşlarını alabilecekler.”

İlk Önce Kreşler Açılacak

Kreşlerin büyük kısmı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı. Bağımsız anaokulları ise Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı. Milli Eğitim Bakanlığı 1 Haziran sonrasında Bilim Kurulu da onay verirse kreş ve anaokullarını açmayı düşünüyor. Bilhassa çalışan annelerin mağdur olmaması için.

Uçuşlarda Mesafeli Seyahat

İç hat ve dış hat uçuşları 28 Mayıs’ta aşama aşama başlamış olacak. Pandemi ile mücadeledeki rakamlarına bakılırsa uçuşların başlaması haziran ayına da kalabilir. İlk etapta 19 ülkeye uçuş planlanıyor. Yur tiçi uçuşlarda, gezi kısıtlamasının devam etmiş olduğu şehirlerde gezi izni alarak seyahat yapılacak.

Bulaşıyı önlemek için orta koltukların boş tutulması başta olmak suretiyle tedbirler alınacak. Seyahat kısıtlamasının 27 Mayıs ve 31 Ağustos olarak belirlenen normalleşmenin ikinci aşamasında tamamen bitmesi durumunda tüm uçuşlar serbest olacak.

Seyahat Karnesi Mecburi Olacak

Yurt dışı uçuşlarda yolculara, geçişlik benzer biçimde gezi karnesi çıkarılacak. Bu yolcuların karnesinde gittikleri şehirler, kaldıkları bölgeler, kaç gün kaldıkları detaylı bir şekilde yazılacak. Ihtimaller içinde bir olay durumunda yolcunun kalmış olduğu yer, çevresinde temas etmiş olduğu kişiler bu kapsamda saptanabilecek. Ülkelerin getirmiş olduğu kurallar dikkate alınacak. Kontrol yapılmasını mecburi tutan ülkelere gidecekler bu kurala uymak zorunda olacaklar ve kontrol neticeleri karnelerine yazılacak. Havalimanında devamlı ve değişik dillerde anonslar yapılarak kurallar hatırlatılacak.

Yabancı yolcularda ise özel sağlık sigortası önkoşulu aranacak. Havalimanına giren yolcu ve çalışanların termal kameralar ile vücut sıcaklığı ölçümleri yapılacak. Havalimanında yolcular için önlemler alındı. Check-in kontuarlarında vitrin konulacak, bir yolcudan fazlasının yaklaşmasına izin verilemeyecek. Yolcular güvenlikten geçerken koruma mesafesini koruyacak ve bu durum devamlı denetlenecek. Yurt içinde sefer sayılarının ilk etapta yüksek olmaması, günlük 1200 uçuşun, bu devrin başlangıcında 300 ile başlanması planlanıyor.

Sporseverler Birazcık Daha Sabır

Spor salonlarının ise haziran ayının son haftası açılması öngörülüyor. Sürücü okulları, dans okulları, futbol ve basketbol okullarının ikinci aşamada açılması hedefleniyor.

At Yarışları Haziranda

At yarışlarının haziranda başlaması planlanıyor. Basketbol ve voleybolda liglerin gelecek hafta açıklanacak karar ile tescil edilmesi gündemde.

Dişçiler Eylülde

Diş hekimlerinin ve fizyoterepistlerin ise 1 Eylül’de göreve başlaması planlanıyor. 3. aşamaya kadar çalışmaya başlaması hedefleniyor.

Ehliyet Kursları 1 Haziran Sonrası

Milli Eğitim Bakanlığı, 1 Haziran sonrası bazı kurumları da açmayı düşünüyor. Bilim Kurulu onaylarsa yaygın eğitim veren tüm kursların açılması yönünde emek harcama var.

Sürücü kurslarının uygulama sınavında bir otomobilde sürücü adayıyla beraber denetmen olarak vazife icra eden toplam 4 şahıs bulunuyorsa, bunların sayısının azaltılması planlanıyor. Mevzuat da buna bakılırsa düzenlenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here