Öğrencilere Faizsiz Kredi Müjdesi!

İcra takipleri kaldırılacak, tahsil kredisi artık verilmeyecek, karşılıksız burs verilen talebe sayısı iki katına çıkarılacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, tahsil kredi borçlarıyla ilgili emek verme yapıldığını ve geri ödemeli kredi uygulamasına son verileceğini açıklamasından sonrasında, borcu olan beş milyon gencin gözü Meclis’e çevrildi. Tahsil kredisinden faydalanan beş milyon civarındaki kişiden 400 bine yakınının borcunu ödeyemediği belirtiliyor. Buna nazaran; ödenmeyen borcun ana parası da ortalama 2,1 milyar lira. Gecikme cezası ve faizlerle beraber bu sayı altı milyar lirayı aşıyor. Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1,40 oranında gecikme faizi uygulanıyor. Bu sebeple borçlar, alınan kredinin iki, üç katına çıkıyor.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun AKP kaynaklarından edinmiş olduğu bilgiye nazaran, tahsil kredilerinin tekrardan yapılandırılmasına ilişkin çıkarılacak düzenlemeyle ilk olarak borcunu ödeyemediği için hakkında kanuni işlem başlatılan 280 bin civarındaki şahıs ile alakalı icra takipleri kaldırılacak, borca uygulanan gecikme cezası ve faizleri silinecek. Borcun ana parası ise taksitlendirilecek. Ödeyecek gücü olmayanlara işe girene kadar erteleme hakkı getirilecek. Bu süre içinde gecikme faizi işletilmeyecek. Ek olarak; önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren geri ödemeli kredi uygulamasına son verilecek, sadece gereksinim duyan öğrencilerin mağdur edilmemesi için geri ödemesiz verilen burs sayısı iki katına çıkarılacak. 2019-2020 eğitim-öğretim senesinde 150 bin talebe geri ödemesiz burs hakkı kazanmıştır. Bu sayının 300-350 bine çıkacağı ifade ediliyor.

Yüksek Faiz Vazgeçirtti

Tahsil kredilerinin mezun olduktan iki yıl sonrasında ödeme yükümlülüğü bulunuyor. Ödenmemesi durumunda ise hem gecikme cezası hem de gecikme faizi uygulanıyor. Bu yüzden oldukça sayıda talebe kredi alma hakkı kazanmasına karşın yüksek geri ödeme tutarları yüzünden tahsil kredisi almaktan vazgeçiyor. 2019-2020 eğitim-öğretim senesinde, 690 bin 270 öğrenciye tahsil kredisi çıktı. Sadece bu öğrencilerin yarısından fazlası taahhütname imzalamadı. Taahhütname onaylayan talebe sayısı 332 bin 258’de kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere verilen aylık 500 liralık burs ve kredi tutarının Ocak 2020’den itibaren 550 liraya yükseltileceğini açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here