Hepatit Virüsleri hakkında bilgi veren Oğuz, önlem alınmazsa öldürdüğünü, aşı olunması gerektiğini, aşı olmayan ancak tedavi olanların ise uzun bir süre vücutlarından virüsü atamadıklarını söyledi. Oğuz, dünyada 180 milyon kişide ise Hepatit C bulunduğunun bilgisini aktardı.

Hepatit virüsleri hakkında açıklamalarda bulunan Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Dilek Oğuz, hastalık yapan etkenlerin en başında bu virüslerin bulunduğunu, bunun karaciğer iltihabına neden olduğunu, bunlardan en etkili olanlarının ise A ile B olduğunu söyledi.

Etken virüsler arasındaki B, C ve D’nin de uzun zamanlı hepatite neden olduğunu söyleyen Oğuz, tedavi edilmediği süre boyunca ise karaciğer kanseri ve karaciğer sirozu risklinin yükseldiğini, ülkemizde en çok rastlanın Hepatit B olduğunu, tüm dünya ülkeleri ile kıyaslama yapıldığı zaman Türkiye’nin ortalarda bulunduğunu söyledi.

“Hepatit Ya Öldürüyor Ya da Uzun Dönem Vücuttan Çıkmıyor”

1998 yılında başlayan Hepatit aşılarının korumada son derece etkili olduğunu söyleyen Oğuz, buna bağlı olarak da hem siroz hem de karaciğer kanseri görülme olasılığının her geçen gün azaldığını, aşı yapılmazsa ölümcül riskinin bulunduğunu söyledi. Hepatit B’ye yakalanan birinin ölene kadar bunu taşıdığını söyleyen Oğuz, engellemek ilaçlar bulunduğunu, ancak tamamen karaciğerden arınmadığını ay da çok uzun süre vücuttan çıktığını, bu nedenle de en doğru olan şeyin vücuda hiç girmemesi olduğunu söyledi.

“Dünyada 180 Milyon Kişide Hepatit C Var”

Ülkemizde yeni doğan bebeklerden 18 yaşına kadar olan tüm çocukların okullarda aşı olduklarını söyleyen Oğuz, hepatit B taşıyıcılığının önceki dönemlerde yüzde 5 seviyesinde bulunduğunu ancak artık yüzde 4’te bulunduğunu, düşüş az da olsa yine iyi bir oran olduğunu, şuanda ülkemizde bu virüsü taşıyan çok sayıda bireyin bulunduğunu söyledi. Hepatit C’nin görülme olasılığının tüm dünya genelinde ortalama olarak 180 milyon olduğunu söyleyen Oğuz, buna dair net bilgi olmadığını, ülkemizde bu oranın yüzde 0,5 ile yüzde 2 arasında bulunduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here