Çin’de bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar, hem balık tüketiminin, hem de Omega-3 içeren besin ve ürünlerin tüketiminin ölüm riski için önemli bir azaltıcı etki yarattığını ortaya çıkarttı.

Journal of Internal Medicine’de yayınlanan habere göre; Çin’de bilim insanları 16 yıl süren bir çalışmaya imza attı. Çalışma kapsamında 240 bin erkek kişi ve 180 bin kadın kişi için yakın mercekten diyet takibi gerçekleştirildi. Deneye katılanların tamamı, her gün belirli bir miktarda balık tüketimi gerçekleştirdi.

Deneyin gerçekleştirildiği süreç boyunca her gün balık tüketimi gerçekleştiren erkeklerin yüzde 10’luk diliminde daha az derecede vasküler hastalıklarına, yüzde 37 oranında ise karaciğer hastalıklarına yakalanma ihtimalleri ortaya çıkmış oldu. Kadınlarda ise Omega-3 ve balık ürünlerinin tüketimi sayesinde Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüzde 38 düzeyinde azaldığı belirlendi.

Gerçekleştirilen çalışma sonuçlarına göre düzenli balık tüketimi gerçekleştiren kişilerin aynı zamanda kanser ve akut solunum yolu hastalıkları sebebiyle oluşabilecek bir ölüm riskinin de azaldığı ifade edildi. Balık tüketimi konusunda ise kızartılan bir balığın yararlı olan özelliklerinin önemli bir kısmının kaybedildiği ifade edildi.

Uzmanlar, Omega-3 içeren besinler listesine ise deniz ürünleri dışında bir de keten tohumu, ıspanak, patates gibi ürünleri de ekledi. Bu listede yer alan ürünler eşliğinde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, Omega-3’ün ölüm riskinde önemli düzeyde bir azaltma yaptığı olarak ifade edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here