ZEKERİYA KARADAVUT – Ulusal halterci Hakan Şükrü Kurnaz, 5 yaşlarında ağırlıklarla oynayarak başladığı halterde genç yaşta elde etmiş olduğu başarıların arkasından hedefini olimpiyat şampiyonluğu olarak belirledi.

Son olarak Denizli’de düzenlenen Naim Süleymanoğlu Kulüpler Türkiye Halter Şampiyonası’nda 138 kilo kaldırarak hem Türkiye hem de Avrupa rekoru kıran ulusal halterci Hakan, olimpiyatlarda altın madalyaya gözünü dikti.

Hemen hemen 14 yaşlarında olmasına karşın katılmış olduğu birçok şampiyonada birincilik elde eden Hakan, 2018 senesinde İtalya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda koparmada 125 kilo kaldırarak Türkiye’ye gümüş madalya kazandırdı.

Halterde 7 Türkiye şampiyonluğu ve 5 Türkiye rekoru bulunan Hakan, hedefi olan olimpiyat şampiyonluğuna erişebilmek için günde çift antrenman yaparak çalışmalarına devam ediyor.

İstiklal Spor Kulübü sporcusu Hakan, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, başarısını oldukça çalışmaya borçlu bulunduğunu söylemiş oldu.

Halter sporuna ufak yaşlarda ağırlıklarla oynayarak başladığını özetleyen Hakan, şöyleki konuştu:

“Babam mili halterci ve alıştırmacı. Onun yanında bu sporu sevdim ve gönül verdim. Tertipli ve oldukça emek vererek bu başarıları elde ettim. Miniklerde Türkiye rekoru kırarak, Türkiye şampiyonu oldum. Sonrasında 3 yıl süresince okullar Türkiye şampiyonu olarak altın madalyayı boynuma taktım. İtalya’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandım. Son olarak Denizli’de 24-27 Ocak’ta düzenlenen Naim Süleymanoğlu Kulüpler Türkiye Halter Şampiyonası’nda birinci oldum. 81 kilogramda 138 kilogram kaldırarak kendime ilişik olan Türkiye ve Avrupa rekorlarını geliştirdim.”

Avrupa Şampiyonası’nda kuvvetli rakiplerle yarıştığını ve gümüş madalya elde ettiğini dile getiren Hakan, şu ifadeleri kullandı:

“Ulusal formayı giymekten gurur duyuyorum. 3 ay süresince Bursa’da ulusal ekip kampında yer aldım. Kampın sonunda İtalya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na katıldım. Burada Avrupa ikincisi oldum. Yarıştığım sporcuların yaşları benden büyüktü. Ona karşın oldukça emek vererek gümüş madalyayı ülkeme kazandırdım. Şimdi hedefim olimpiyat oyunlarına katılarak ülkemi en iyi şekilde temsil etmek. Günde çift antrenman yaparak hazırlanıyorum. Öteki arkadaşlarıma da devamlı çalışmalarını tavsiye ediyorum. Asla pes etmesinler ve kaytarmasınlar. Bugünün antrenmanını yarına bırakmasınlar.”

Hakan’ın antrenörü de olan anası Fatma Kurnaz da oğlunun oldukça çalışıp, bol miktarda ter dökerek başarı yakaladığını belirtti.

Evladının Avrupa rekoru kırarak dereceler elde etmesinden gurur duyduğunu vurgulayan Kurnaz, şunları kaydetti:

“Denizli’de düzenlenen Türkiye Halter Şampiyonası’nda hem Türkiye hem de Avrupa rekorunu geliştirerek altın madalyayı boynuna taktı. Türkiye ve Avrupa rekoru şu anda oğluma ilişik. Bu durum bizleri oldukça gururlandırıyor. Çocuğumuzun bu spora kabiliyeti bulunduğunu fark ettik. 5 yaşından itibaren halter salonunda ağırlıklarla oynuyordu. Bilincinde olmadan ülkemize oldukça büyük bir sporcu yetiştirmiş olduk. Oyun oynayarak başladı fakat oldukça güzel bir sporcu kazandık. İnşallah bu şekilde giderse olimpiyat madalyasını da en kısa zamanda boynuna takacak.”

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here