Özel Okullarda Öğretmenlerin Bitmeyen Çilesi!

Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ‘etkin denetim’ sözüne rağmen binlerce öğretmenin hususi okullarda hala sigortasız çalıştırıldığı öğrenildi. Bakanlık öğretmenlerin özlük hakları, hususi ve devlet arası denge ve denetim için yeni meslek yasasını işaret etti.

Kamuya atanamayan öğretmenlerin hususi okul tecrübesi çileye dönüştü. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) on binlerce açık kontenjana rağmen atama yapmaması, öğretmenleri özelde açlık sınırındaki ücretlere mahkum etti. Bakan Ziya Selçuk’un “etkin denetim” sözüne rağmen binlerce öğretmenin hala sigortasız çalıştırıldığı öğrenildi. Bakanlık ise öğretmenlerin özlük hakları, hususi ve devlet arası denge ve denetim için yeni meslek yasasını işaret etti.

MEB’in atamadığı öğretmenlerin ikinci kapısı durumundaki hususi okullar, yeni mezunlar için tuzak haline geldi. Senelerdir kadrolu öğretmenlerin özlük haklarının fazlaca uzağında çalıştırılan hususi okul öğretmenleri, düşük ücretler, sigortasızlık, izin haklarının sağlanmaması, mobing, iş güvencesinin ve yasal haklarının olmaması sebebiyle isyan etme noktasına geldi. Bakan Selçuk’un yıl başlangıcında hususi öğretime teşvik uygulamasını kademeli olarak kaldırılacağını açıklamasının arkasından kar endişesi taşıyan hususi okullar, öğretmenlerin haklarından kıstı.

Asgari Ücret ve Sigortasızlık

Ulaştığımız öğretmenler, iş güvenceleri olmaması ve sendikasızlıkları sebebiyle isimleriyle görüş veremeseler de yaşadıklarını Cumhuriyet’e söyledi. Hususi okullardaki on binlerce öğretmenin karşılaştıkları ortak sorunların ilki ücret politikası. Eskiden dershanelerin ikinci kapı olarak görüldüğünü belirten öğretmenler, kursların ve öteki kurumların kapatılmasının arkasından sayıları her yıl artan ve apartman dairelerinden bozma hususi okulların artık tek umar haline geldiğini söylemiş oldu. Eğitim kamusal hizmet olsa da hususi okulların kar amacı ile hareket ettiğini vurgulayan öğretmenler, her yıl binlerce yeni mezunun asgari ücret ile emek harcamayı kabul etmek zorunda bulunduğunu açıkladı. Asgari tutarı kabul eden öğretmenlerin bir öteki problemi ise sigortasızlık. Aylık maaşlarını elden aldıklarını belirten öğretmenler, sigortasız olarak çalışmış oldukları için hastaneye bile gidemez durumda. Bir öğretmen ise kişisel sigortası için prim ödeyecek durumda bulunduğunu belirterek, “Herhangi yasal bir gelirim olmadığı için, Genel Sıhhat Sigortası (GSS) kapsamında asgari ücretin üçte birinden azca gelirim bulunduğunu belirterek yeşil kartlı benzer biçimde hastaneye gidebiliyorum. Bu süreç bizlere arkadan dolanmaktan başka umar bırakmadı” dedi.

Ortak Mesele Mobinge Maruz Kalmak

Sigortası yapılmayan öğretmenlerin öteki problemi ise yasal haklarını kullanamamaları. Elden maaş aldıkları için kurumlarda çalıştıklarını kanıtlama edemeyeceklerini belirten öğretmenler yaşadıklarını şu ifadelerle söyledi: “Ne işe iade davası açabiliyoruz ne de öteki haklarımız var. Dava açan arkadaşlarımız da haklarını elde edemiyor. Sadece kamuya atananlar geçmişe yönelik dava açabiliyor. Davaları kazansalar bile okullar ödeme yapmıyor. Okul yönetimleri bizi çaresiz gördükleri için öteki öğretmenler benzer biçimde ne senelik izinleri, ne yaz tatillerini ne de ara yarı yıl tatillerini kullanabiliyoruz. Okul döneminde iki öğretmenlik mesai yaparken, yazları tercih, rehberlik, kayıt ve reklam benzer biçimde işlerde çalışmak zorunda kalıyoruz. İtiraz ettiğimizde ile her seferinde kapı dışarı edilmekle tehdit ediliyoruz. Aynı durumdaki her arkadaşımızın ortak problemi yöneticilerin ciddi mobingine maruz kalmamız. Fena koşullara sessiz kalmamız istenirken, öğretmen benzer biçimde değil köle olarak görülüyoruz.”

Bakanlık Yeni Meslek Yasasını İşaret Etti

Cumhuriyet’ten ozan Çepni’nin haberine gore bazı öğretmenler direkt MEB’i arayarak, bazıları da CİMER üstünden şikayetlerini ilettiklerini sadece bir çoğuna dönüş bile olmadığını belirtti. Öğretmenler, denetim meydana getirilen okullarda ise hususi okul yöneticilerine evvelinde haber verildiğini, denetim günlerinde parasız izinli sayıldıklarını ve okullara gelmemeleri istendiğini aktardı. Mevzu hakkında ulaştığımız bakanlık yetkilileri ise çözüm için yeni meslek yasasını işaret etti. Uzun süredir üstünde çalışılan öğretmenlik meslek yasası ile öğretmenler için devlette ve özelde belirli standartlar getirileceği, bu standartların altında öğretmen çalıştıran kurumlara yönelik ciddi yaptırımlar öngörüleceği, denetimlerin de düzene bağlanmasının hedeflendiği öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here