Patronundan Habersiz Evlenene Kötü Haber!

Yargıtay evlenme aşamasında olan çalışanları ilgilendiren emsal bir karara imza attı. Yüksek mahkeme, iş yerinden resmi olarak evlilik izni almadan evlendirilmiş olduğu sebebi öne sürülerek işe gelmeyen işçinin tazminatsız kovulmasına hükmetti. Yargıtay sonucunda ilkin izin alınıp sonrasında evlenilmesi gerektiğine vurgu yapılmış oldu.

Sevdiği genç kızla evlenen genç, düğün sonrası gittiği iş yerinde yaşamının şokunu yaşadı. İş akdinin haksız yere feshedildiğini iddia eden genç işçi, kıdem ve suç duyurusu tazminatı alacaklarının tahsiline karar verilmesi talebiyle İş Mahkemesi’nde dava açtı. Müdafa meydana getiren davalı patron, davacının izin almadan ve haber vermeden peş peşe 5 iş günü işe gelmediğini öne sürdü.

Mahkeme, evlilik izni sebebiyle işe gelmediği sebebi öne sürülerek davanın kabulüne hükmetti. Sonucu davalı işveren temyiz etti.

Yargıtay Patronu Haklı Buldu

Dava dosyasını tekrardan inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işçinin işverenden izin almaksızın yada haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki iş günü işine devam etmemesi halinde, işverenin haklı fesih imkânının bulunmuş olduğu hükme bağlandığına dikkat çekti.

Tazminat Talepleri Reddedildi

Davacıya evlilik sebebiyle izin verilip peşinden devamsızlık sebebiyle işten çıkarıldığını duyduklarını beyan eden davacı tanıkları ise davacının iş akdi sona erdiğinde iş yerinde bulunmadıkları kendi ifadeleri ile sabit olup bu tanıklar davacıdan duyduklarını aktarmaktadır.

Bu sebeplerle iş akdinin haklı olarak feshedildiği kabul edilerek kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulü bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliği ile karar verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here