Pir Mehmed Çeşmesinin Tarihi Taşları Çöpe Atılmış!

Restorasyon faciasına kurban giden Pir Mehmed Çeşmesi’nde yaşanmış olan ihmaller zincirine bir yenisi daha eklendi. İBB’den meydana getirilen açıklamada “Sökülen emsalsiz yapı taşlarının çeşme mahallinde yer almadığı görülmüştür” denildi. Mahalle sakinleri zamanı taşların moloz halinde çöpe atıldığını söylemiş oldu.

Galata bölgesinin ilk çeşmelerinden önde gelen Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ilişik Beyoğlu Yanıkkapı Sokak’taki 450 senelik Pir Mehmed Çeşmesi’nde yaşanmış olan restorasyon faciası sonrası kurumlar harekete geçti. Restorasyon emek harcaması durdurularak sorumlular hakkında soruşturma başlatıldı. Çeşmenin etrafı ise demir levhalarla kapatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) açıklamasında, meydana getirilen incelemeye nazaran çeşmenin bir bölümünün yıkıldığı, bu kısmın sac levha ve metal paravanla kapatılmış olduğu açıklandı. Ek olarak, duvarı oluşturan taşların numaralandırıldıktan sonrasında sökülüp aynı araç-gereç ile aslına uygun olacak şekilde yapılmasına ilişkin karara karşın buna uyulmadığı, sökülen emsalsiz yapı taşlarının çeşme mahallinde yer almadığı açıklandı.

Restorasyon faciası sonrası balyoz ve levyelerle kırılan Pir Mehmed Çeşmesi’ndeki zamanı duvar taşlarının moloz olarak götürülmüş olduğu ve çöpe döküldüğü iddia edildi. Çeşmenin bulunmuş olduğu sokakta esnaf olan Mehmet Turgut “İşçiler çeşmeyi kırmaya başladıklarında molozları bir kenara topladılar. Sonrasında çuvala koyup götürdüler. Biz o süre şüphelendik. Sorduğumuzda zamanı taşları boş bir alana dökeceklerini söylediler. Zamanı taşlar çöpe atılmış” dedi. Bir öteki esnaf ise “Taşlar çeşmenin çevresinde duruyordu. Çalışanlar taşları alıp götürmeleri mevzusunda çöp toplayıcılarından rica ediyordu. Taşların çuvallara koyulduğunu gördüm” dedi. İBB’nin açıklamasında onaylı projeye uygun olmayan, kusurlu çalışmanın durdurulduğu, söz mevzusu uygulama ile ilgili adli ve yönetimsel işlemler başlatılmış olduğu da vurgulandı.

Başına Gelmeyen Kalmadı

Zamanı Pir Mehmed Çeşmesi’nin başına gelmeyen kalmadı. Çeşmenin su haznesi seneler ilkin kiraya verildi. Üstüne kaçak kat çıkıldı. Kitabesi ve su yalağı geçen yıl çalındı. Galata esnafının çöp dökme alanına çevrildi. Vatandaşların şikâyetleri üstüne Vakıflar Genel Müdürlüğü, çeşmenin üstündeki kaçak katı yıktı. Sadece zamanı yapı son olarak grafitilerle boyandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here