Bugüne kadar 633 bin vatandaşın vergi ve prim borcu yapılandırma başvurusu yaptığını söyleyen Selçuk, devlet dairelerinin hafta sonları da hizmet vereceğini, herkesin başvurularını sorunsuz tamamlayabileceğini, borcu yoktur yazısının da alınabileceğini söyledi.

Yazılı açıklamalarda bulunan Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, prim borçları için başvuru yapan sigortalı sayının bugün itibariyle 633 bin 740’a ulaştığını, toplam yapılandırılan borç tutarının ise 23,7 milyar Türk Lirası seviyesine ulaştığını söyledi.

Vergi, prim borç yapılandırmalarının pek çok yerden yapıldığını söyleyen Selçuk, 2 Haziran tarihi itibariyle SGK’ya bağlı olan il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerinden, elektronik ortamlardan, isteyenlerin ise mail göndererek yapılandırma yapabileceklerini, bugün kadar 633 bin 740 sigortalı vatandaşın borçlarını faizsiz yapılandırdığını, Bağkurlu vatandaşlardan başvuru yapanların ise 158 bin 700 olduğunu söyledi.

“Devlet Daireleri Hafta Sonu da Hizmet Verecek”

Vatandaşların yapılandırmadan yararlanabilmeleri için SGK’ya bağlı olan 81 ildeki sosyal güvenlik merkezleri ile il müdürlüklerinin hafta sonu da hizmet vereceğini söyleyen Selçuk, yapılandırma yapan vatandaşların icra takibi ve haciz işlemleri ile karşılaşmayacağını, bunlardan artık muaf olacağını, aynı zamanda da borç gecikmelerinden dolayı faiz binmeyeceğini, başvuru yapanların teşvikten sonuna kadar yararlanacağını söyledi.

“Borcu Yoktur Yazısı Hemen Alınabilecek”

Vergi ve prim borcu yapılandırma başvurusu yapan bireylerinden borcu yoktur yazısını hemen, sorunsuz bir şekilde temin edebileceklerini söyleyen Selçuk, bu aşamadan sonra ise kamu ihalelerine girişler kolaylaşacağını, nefes kredisinde de borcu olmayanlar gibi yararlanabileceklerini, istihdam teşviklerinden destek alabileceklerini söyledi. Bağkur sigortalısı olan vatandaşların ise Ziraat Bankası’ndan kredi temin edebileceklerini, böylelikle borçların peşin ödenebileceği, hizmet sürelerinin ihya olabileceğini söyledi. Başvuru yapmak için son tarihin 31 Temmuz olduğunu söyleyen Selçuk, ilk taksit ödemelerinin 31 Ağustos gününe kadar, ikinci taksit ödemelerinin ise 6, 9, 12 ya da 18 ay taksitli ödeme planlarıyla gerçekleşebileceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here