Ramazan Bayramı Öncesi Otobüs Firmalarına Ek Sefer İzni!

Şehirler arası sefer icra eden otobüs firmaları, Ramazan Bayramı tatili süresince ek seferler düzenleyebilecek. Ek sefer izni 30 Mayıs’ta başlamış olacak, 11 Haziran’da sona erecek

Şehirler arası sefer icra eden otobüs firmalarının Ramazan Bayramı tatili süresince yapacağı ek seferler için izin süresi 30 Mayıs’ta başlamış olacak, 11 Haziran’da bitecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce piyasaya çıkan genelgede, Ramazan Bayramı tatili süresince yolcu potansiyelinin mühim seviyede artmasının beklendiği anlatılarak, vatandaşların şehirler arası gezi talebinin mevcut tarifeli yolcu taşıması icra eden otobüslerin kapasitesiyle karşılanmasının zor olacağı bildirildi.

Bu doğrultuda, şehirler arası sefer icra eden otobüs firmalarının Ramazan Bayramı tatili süresince ek seferler düzenlemesine izin verildi.

Otobüsler için ek sefer izni 30 Mayıs’ta başlamış olacak. B1 ve D1 yetki belgesi sahibi firmalar, vakit tarifesine bağlı olmadan B2 ve D2 yetki belgeli 25 ve üstü koltuk kapasitesine haiz araçları 11 Haziran’a kadar kullanabilecek.

Karayolu ulaştırma hizmetlerinde herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi amaçlanan düzenlemeyle vatandaşların mağdur olmasının önüne geçilecek.

Öte taraftan, firmalara, tarifeli yolcu taşımacılığı hat listesinin dışına çıkmamaları, ücret tarifelerine uymaları, taşımalardaki sorumluluğu üstlenmeleri ve taşıma faaliyetlerine ilişkin Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ne bildirimde bulunmaları zorunluluğu getirildi.

B2 yetki belgesi “internasyonal tarifesiz”, D2 belgesi de “yurt içi tarifesiz” otobüs seferlerine çıkacaklara veriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here