Diyetisyen Seda Sağbaş, Ramazan ayının başlasına birkaç gün kala oruç tutacak kişiler için fazlaca mühim tavsiyelerde bulunmuş oldu. Bilhassa iftarda ve sahurda neler tüketilmesi gerektiğiyle ilgili konuşan Sağbaş, bu püf noktalarına dikkat çekti.
Sahurda iyi mi beslenmeliyiz? Ne tok meblağ? Hangi gıdalardan uzak durmalıyız?
Sahurda ana yiyecek yemeyin. Ana yiyecek yiyecek, gün içinde daha fazlaca acıktararak tokluk hissini daha çok hissetmenize niçin olur. Ana yemekteki tuz, sizin su içme isteğinizi uyandırın. Ana yiyecek yerine kahvaltılık yemenizi öneriyorum. Yumurta, peynir yenebilir; tost yapılabilir. Haşlanmış yumurta fazlaca uzun süre tok meblağ. O yüzden ana yiyecek yerine kahvaltılık tercih etmenizi tavsiye ederim.
İftarda neler yemeliyiz?
İftarda en mühim kaide su içmektir. İftarınızı su içerek açacaksınız 2 bardak su, yanına kuru kayısı olabilir, hurma olabilir. Peşinden ramazanın vazgeçilmezi çorba. Herhangi bir çorba olabilir. Fakat mühim olan çorba içtikten sonrasında ne yapacağız? Çorba içtikten sonrasında bir 10 dakika bekleyeceğiz. Şundan dolayı çorba sonrası yemeğe geçerseniz, beyninize tokluk hissi gitmiyor. Kesinlikle protein ağırlıklı yiyecek yemelisiniz. Köfte olur, etli sebze yemeği olur, tavuk olur… Ana yemeğin peşinden küçük bir ara öğün yapabilirsiniz sadece uyku vaktine yakın bir şey tüketmiyoruz. Orucunuzu açtıktan en fazla 1.5 saat sonrasında ara öğününüzü yapmış olun.
Uzun saatler vücut susuz duracak. Iyi mi dengeleyebiliriz?
Orucumu minimum 2 bardak su ile açacağız. Yemeğimizi bitirdikten sonrasında su içmeye devam edeceğiz. Doğrusu iftardan sahura kadar olan sürede minimum 2 litre su içmemiz gerekiyor. Bu 2 litre de 10-12 bardak suya karşılık ediyor. İftarda minimum 5 bardak su içmeliyiz. Yemekten sonrasında da 15’er dakikada bir bardak olmak suretiyle tüketmeliyiz.
Tatlı ihtiyacımızı iyi mi karşılayabiliriz?
Hepimizin canı tatlı istiyor fakat tatlıyı fazla kaçırmamanızı öneriyorum. Şundan dolayı ramazanda tüketilen tatlılar, şerbetli tatlılar oluyor. Şerbetli tatlılar su ihtiyacımızı daha fazlaca artırıyor. İftardan sahura kadar olan süre azca olduğundan yediğimiz tatlıyı sindiremiyoruz ve fazlaca fazla susuyoruz. Bu su açlığı sahurdan sonrasında da devam etmiş olduğu için, gün içinde güçlük çekmemize niçin olabiliyor. Bundan dolayı daha fazlaca sütlü tatlıları tercih etmeliyiz, sütlaç ve güllaç şeklinde. Aslına bakarsanız yaz ayları geliyor mevsim meyveleri yenebilir.
Hurmadaki lifin tok tuttuğu söyleniyor. Bunu sahurda yada iftarda önerir misiniz?
Hurma, bolca lifli fazlaca yararlı, vitamin ve minaral açısından fazlaca varlıklı. Hurmayı, orucumuzu açtığımız vakit 2 bardak su ile 2 tane hurma olacak şekilde öneriyorum. Hem kan şekerimizi dengeliyor, hem de toklumuğuzu gideriyor. Şeker ihtiyacı olarak ara öğün olarak tüketilebilir. Sahurda da öneriyorum iftarda da öneriyorum fakat daha fazlaca iftarda tüketilmeli.
Sahura kalkmadan yiyip yatmanın vücuda herhangi bir ziyanı olur mu?
Sahura kesinlikle kalkılmalı. Sahura kalkmadan iftar yapınca bir tek 1 ana öğüne düşüyor. Tüm yiyemediğiniz her şeyi aniden yiyip vücudunuzun dengesini bozuyorsunuz. Sahurda en azından 1 haşlanmış yumurta, birazcık peynir yiyip yatabilirsiniz.

İnternette eğlencelin adresi Acunn.Com Tv dünyasının en iyi programları olan Survivor, O Ses Türkiye, Beceri Sizsiniz, Jet Sosyete, Kızım videoları hakkında ki her şey bu kanalda. Spor haberleri, magazin dünyası, keyifli içerikler ve Acunn.Com’a dair her şey sizlerle.

abone ol: https://goo.gl/vJozQm

https://www.acunn.com/
https://www.tv8.com.tr/

https://www.facebook.com/acunncom

https://www.instagram.com/acunncom/

Bu içerik, ilk olarak https://www.youtube.com/watch?v=wlcTi2FSECU linkinde yayına alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here