62 yaşında olan ve Ankara’da yaşayan Nazlı Özçelik, kalbindeki çarpıntı nedeniyle hastaneye gitti, tümör tespit edildi. Özçelik’e robotik cerrahi uygulandı ve sağlığına kavuştu.

Kalbindeki çarpıntı nedeniyle yapılan tedavi sonucu 8 santimetre büyüklüğünde tümör olduğu belirlenen Özçelik’e tedavi edilmemesi halinde ölebileceği ya da sakat kalabileceğini, bu nedenle de acilen ameliyat olması gerektiği söyleyendi.

“Tümörün Görülme Olasılığı Yüz Binde 3-5”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Nazlı Özçelik’in doktoru Bolcalı, tümör büyüklüğünün 8 santimetre olduğunu, bunu saatli bombaya benzetmenin mümkün olduğunu, tümörün parçalanması halinde Nazlı Özçelik’in felç geçirme ya da ölme ihtimalinin bulunduğunu, bu nedenle hemen ameliyata aldıklarını söyledi. Tümörün hareketli bir kitle olduğunu söyleyen Bolcalı, tümör büyüklüklerinin 3 santimetre ile 15 santimetre arasında değişiklik gösterdiğini, ülkemizde görülme olasılığının ise yüzde bin doğumda 3 ile 5 arasında olduğunu söyledi.

“Robotik Cerrahi Uygulandı”

Ameliyatların robotik ameliyatlarla yapıldığını söyleyen Bolcalı, bunun da hastaların iyileşme dönemlerini daha da hızlandırdığını, Özçelik’in operasyonunun 3. Gününden sonra günlük normal faaliyetlerine devam ettiğini, göğüs kafesi açılmadan operasyon yapıldığını, robot yardımıyla kaburgalarının arasına girdiklerini ve iki santimetre büyüklüğünde kesi açtıklarını söyledi. Bu keşiden kitleyi oradan çıkardıklarını söyleyen Özçelik, bunun Özçelik’e çok büyük yararlarının olduğunu, enfeksiyon riskinin oluşmadığını, kan tranfüzyon ihtiyacının ise minimum seviyeye düşürüldüğünü belirtti.

Robotik cerrahinin kalp damar operasyonlarının çok sayıda alanında kullanıldığını söyleyen Bolcalı, hastanın da rahat ettiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here