Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Koronavirüs Açıklaması!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Türkiye’de ilk ‘Koronavirüsü’ vakası görüldüğünü dün gece 00.53’te deklare etti. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara ve Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz CNN TÜRK’te tehlikeli sonuç uyarılarda bulunmuş oldu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara ‘Vakanın erken tespit edilmesi önemliydi. Biz ilk tespit ettiğimiz vakamızı ve onun hastalığı bulaştırmış olabileceği kişileri de denetim altında tutabilirsek bu bizim için hastalığın yayılmasını önlemekte oldukça başarıya ulaşmış olacak’ dedi. Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ise “Tüm komşularda görülmesi riskin yükselmesi demekti. İzlenmesi gerekir. Bir vakaya derhal panikle yaklaşılmamalı. Tek tük vakalar şuanda bir şey ifade etmeyebilir. Mühim olan bu vakaların artmaması. Artarsa ciddi bir tehlikeye dönebilir” açıklamalarında bulunmuş oldu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’nın son dakika açıklamaları şöyleki;

Vakanın erken tespit edilmesi önemliydi. 14 gün süresince gözlem altında tutulması mühim. Son 14 gün içinde yurt dışından gelip evde kaldıysa bir tek evdekilerle temas etmiştir. O ev halkı da şuanda karantina altında. Bu izalasyonu kontrol altına alamazsak o süre olay sayısının artışı meydana gelebilir. Bilhassa şöyleki izah edelim. Kimler risk altında derken dikkat ederseniz tüm dünyada olduğu benzer biçimde tüm toplum risk altında diye değerlendirmek gerekir. Biz ilk tespit ettiğimiz vakamızı ve onun hastalığı bulaştırmış olabileceği kişileri de kontrol altında tutabilirsek bu bizim için hastalığın yayılmasını önlemekte oldukça başarıya ulaşmış olacak. 20 saniye süresince ellerin yıkanması yeterlidir. Çocuklar içinse ellerin tüm yüzeylerini temizleyecek bir halde anlatırsak bu bizim açımızdan en büyük başarılardan birisi olur. Bizde 1 olay var ve onun tüm temas etmiş olduğu kişiler kontrol altında tutuluyor. 14 gün süresince yalıtım altında tutulacağı için onlardan başkasına bulaşmasını beklemiyoruz. Mecburi olmadıkça yurt dışına çıkılmaması hastalığın ülkemize gelmemesi için önleyicidir.

Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz konuşmaları şöyleki;

Tüm komşularda görülmesi riskin yükselmesi demekti. İzlenmesi gerekir. Bir vakaya derhal panikle yaklaşılmamalı. Tek tük vakalar şuanda bir şey ifade etmeyebilir. Mühim olan bu vakaların artmaması. Artarsa ciddi bir tehlikeye dönebilir. Yaşlıların sokağa çıktıklarında kapalı yerlerde kalmamasını öneriyorum. Kişisel hijyene dikkat edilmesi gerek. Tokalaşmaya dikkat etmek gerek. Evde başka bir hastalığı olan insanların da sokağa çıktıklarında kapalı ortamlarda bulunmaması gerekiyor. Risk grubu daha evvelinde bir hastalığı olanlar ve 60 yaşını geçmiş olanlar risk grubunda bulunuyor. Bir de bağışıklıklarını düşürecek bir işlem yapmamaları gerekiyor. İşverenlere de iş düşüyor. Ciddi hastalığı olan insanların birkaç günde evde dinlendirilmesini doğru buluyorum. Sıkıntısı olan insanların tıbbi destek için müracaat yapması gerekiyor. Şuanda vatanımızda olay görüldüğü için dışarıda ne kadar virüs var, kaç kişi enfekte bilmiyoruz. Erken müdahale ve erken tıbbi destek vermek gerekiyor. Gribe oldukça benziyor bu yüzden kişisel bir tanı mümkün değil. Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı koronavirüsün belirtileridir. İstanbul açısından bakarsak olaya kalabalık bir ilimiz. Virüsün sirküle olma olasılığı yüksek. Bir riskten bahsediyoruz. Doğal olarak bu riskin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilmiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here