Düzenlemede olan torba yasa içerisinden sağlık sektörü çalışanlarını yakından ilgilendiren önemli çalışmalar çıktı.

Türkiye’nin gündeminde ağırlıklı olarak bedelli askerlik uygulaması ile yer kaplayan torba yasadan, sağlık sektörü çalışanlarına da önemli düzeyde yarar sağlayacak maddeler çıktı.

Düzenlenen torba yasa ile birlikte sağlık çalışanlarına artık yıpranma hakkı getirilecek. Aynı zamanda uzman tabiplere ve diş doktorlarına emekli aylık dönemlerinde de ilave ek ödeme yapılması karara bağlanacak.

Her Yıl 60 Gün Fiili Hizmet Süresi Zammı!

Torba yasa teklifinde insan sağlığı için hizmet veren sağlık mesleği mensupları için fiili hizmet süresi zammı uygulaması gündeme gelecek. Yapılacak olan bu uygulama ile birlikte sağlık meslek mensubu sayılan tüm sağlık çalışanlar için teşhis, tedavi, rehabilite edici ve koruyucu alanlarda görev yapanlar için bir yıllık çalışmalar için 60 gün fiili hizmet süresi zammı uygulaması yapılacak.

Torba yasada yapılan bir diğer düzenleme ise doktorların ve diş doktorların emekli maaşları için olacak. Hem tabip, hem de diş doktoru kadroların çalışarak emekli olan, adi malullük ya da vazife malullüğü aylığı alan tüm emeklilerin aylıklarına makam tazminatı için ödemeler başlayacak. Uzman olanlar için 17000 gösterge rakamı, uzman olmayanlar için 13000 gösterge rakamı ile memur aylık katsayısı çarpımı olacak tutarda maaş ödemesi gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here