Sağlık personelleri meraklı beşleyişlerini sürdürüyor. Türkiye genelinde çalışmakta olan yüz binlerce sağlık personelinin torba yasa ile yürürlüğe girmesini beklediği yıpranma payı ayrıntıları tüm personelleri mutlu etmişti. Sağlık sektöründe çalışmakta olan personellerin yararlanabileceği yıpranma payı, erken emekli olma fırsatını da sunmuştu. Meclis’te alınan son dakika karar ile sağlık personelleri bu düzenlemelerden nasıl yararlanabilecek? Sektör personelleri için erken emeklilik düzenlemesi ne zaman getirilecek? Sağlık personellerinin heyecanla beklemekte olduğu yıpranma payı geri dönük uygulanabilecek mi?

Sağlık Bakanlığına bağlı olarak görev yapmakta olan sağlık personellerinin son zamanlardaki gündemi yıpranma payı ve bu payın geriye dönük olarak uygulanıp uygulanmayacağı oldu. Torba yasada yer alan yıpranma payı, insan sağlığını koruyucu, teşhis ve tedavi edici bölümler görev yağmakta olan sağlık personellerini yakından alakadar edecek. Yaşanan bu gelişmelerin ardından yıpranma payının geriye dönük olarak uygulanıp uygulanmayacağı konusu ise, sektör çalışanlarının merak konusu oldu.

Yıpranma Payı Geriye Dönük Olacak Mı?

Torba yasaya dahil edilen yıpranma payı, yasa haline getirilmesinin akabinde çalışmalar üzerinde etkili olacak. Herhangi bir düzenlemeye gidilmediği takdirde de geriye dönük uygulama yapılmayacak. Ayrıca söz konusu olan bu yasadan idari görevlerde olan personeller faydalanamayacak.

Yıpranma Payı Ne Anlama Geliyor?

Hali hazırda Türkiye’de toplam 18 meslek grubunun yıpranma payı mevcut bulunuyor. Yıpranma payı sayesinde, çalışma koşulları oldukça zor ve ağır olan meslek grupları, daha çabuk emeklilik hakkı elde edebilmesi hedefleniyor.

Konu ile alakalı olarak basında yapılan haberlere göre, sağlık personelleri için yıpranma payı geliyor. Bu düzenlemeye göre sektörde görev yapmakta olan çalışanlar, ağır bir meslek grubunda çalışanlarda olduğu gibi 60 gün kadar yıpranma payı hakkında sahip olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here