Türkiye’nin son dönemdeki en büyük gündemlerinden bir tanesi torba yasa. Torba yasa ile birlikte hem sağlık turizmi, hem de sağlık hizmetleri alanlarında önemli güncellemer ve düzenlemeler hayata geçirilecek.

Sağlık sektörünü ilgilendiren önemli konulardan bir tanesi hekimlere ve diş hekimlerin yıpranma hakkının getirilmesi ve yine hekim, diş hekimi ve tıp alanında uzmanlık mevzuatına göre uzman ünvanına sahip olanlar için Sağlık Bakanlığı tarafından istihdam planlamaları yapılması gündeme geldi.

Aynı konumda yer alan kişiler için sağlık hizmetleri için esneklik şartı getirilerek iş birliği ile sağlık kuruluşları arasında çalışma yapmalarına, Sağlık Bakanlığı’na, üniversitelere, özel sektöre ait, uluslararası düzeyde olan, sağlık turizmi sağlık tesisi yetkisi verilmiş olan tüm sağlık kuruluşları arasında, uluslararası sağlık hizmetleri kapsamında görev yapabilecekler. Bu durumda Döner Sermaye Hakkında Kanun Kapsamı dahilinde verilecek olan ek ödemelerin de tavan kat sayısı artırılmış olacak.

Şirket Sermayesi 10 Milyon TL Olacak

Torba yasa kapsamında bir de sağlık hizmetleri alanında şirket kurulumu gerçekleştirilecek. Bu şirketin başlangıç sermayesi 10 milyon Türk Lirası düzeyinde olacak iken, şirketin ismi de Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) olacak. Bu şirket, Türkiye’nin sağlık sektöründe sahip olduğu hem yüksek potansiyeli, hem de rekabet edebilme gücünü sağlık turizminden alınan payın büyütülmesi için kullanılması amacını güdecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here