2018 yılının başından Haziran ayına kadar olan süreçte totaldeki direkt prim üretimi yüzde 14,9 civarında yükseliş göstererek 5,7 milyar TL’ye ulaştı. Hayatdışı’nın altında kalan alanlardan sağlık, alacak ve genel sorumluluk türünden sigortaların göstermiş olduğu üstün performans ise dikkatleri üzerine topladı.

Daralma Gösteren Krediler Negatif Yönde Etkileniyor

Türkiye Sigortalar Birliği, 2018 yılının Ocak – Haziran dönemine ait olan prim üretim rakamlarını açıkladı. Açıklana bu oranlar, “hayatdışı” olarak nitelendirilen sigortalarda geçtiğimiz yılı özellikle de zorunlu trafik sigortasından ötürü aşırı derece tartışmalı tamamlayan sigorta sektörün, söz konusu alan ile alakalı çözüm bulma çalışmaları sürdürülse bile, 2018 yılında daha dengeli bir şekilde çalışmalar yürüttüğü gözlemleniyor. Öte yandan daralma gösteren krediler de hayat alanını negatif yönde etkiliyor.

Bir Yılda Yüzde 14,9 Oranında Artış Yaşandı

Türkiye Sigortalar Birliği tarafından açıklanan verilere göre, söz konusu olan dönemde, 2017 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 14,9 civarında artış kaydedilerek direkt prim üretimi 25,7 milyar TL’ye kadar yükseliş gösterdi. Bu çerçevede hayatdışı direkt prim üretim verilerinde yüzde 14,6 oranında yükseliş yaşanarak 21,9 milyar TL’ye, hayat direkt prim üretimi ise yüzde 16,4 civarındaki yükseliş ile 3,8 milyar TL’ye kadar ulaştı.

En Çok Artış Seyahat Sağlık’ta Görüldü

Hayatdışı sigortaların alt kademeleri incelemeye alındığında, 2018 yılının Ocak – Haziran döneminde, gözle görülen gelişmelerden biri yüzde 22,5 civarındaki yükseliş ve 3,1 milyar TL değerindeki üretim ile sağlık sigortalarında yaşandı. Bu çerçevede yüzde 27,8 civarında yükseli gösteren tamamlayıcı sağlık sigortası ve yüzde 43 civarında yükseliş kaydeden seyahat sağlık sigortası dikkatleri üzerine topladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here