Alınan bilgiye nazaran, TCG AKIN arama ve Kurtarma gemisi, Ağva’nın 2 mil  açığında yapmış olduğu çalışmalarda denizaltıyı 40 metre derinlikte buldu ve uzaktan kumandalı cihazla görüntüledi.

TRT Haber’in sualtı belgesel programı Mavi Tutku ve Deniz  araştırmacısı Selçuk Kolay’ın yapmış olduğu araştırmalar sonucunda denizaltının bulunmuş olduğu kabul edilen alanda meydana getirilen emek harcamalar, tarihin karanlık bir sayfasını daha aydınlatmış oldu.

U23 denizaltı batık keşfini 1 yıl ilkin donanmaya katılan TCG AKIN  gemisi yapmış oldu. Gelişmiş sualtı arama cihazlarına haiz olan gemide, 1.000 metre  derinliğe kadar vazife yapabilen ROV isminde olan uzaktan kumandalı sualtı aleti  bulunuyor.

TCG AKIN gemisi Komutanı Deniz Yarbay Cenk İlgün, derinlerde kaybolan  bir tarihin tanığı U23’ün keşfini gerçekleştirmekten mutlu olduklarını  belirterek, “TCG AKIN komutanlığı mavi vatanda daima Türk milletinin  hizmetindedir.” dedi.

TRT Haber Mavi Tutku belgesel yönetmeni Hakan Aslan ise “Uzun süreden beri  Alman denizaltılarının Karadeniz’deki harekatı ve sonrasında yaşananlarla ilgili  çalışmalarımız devam ediyordu. Denizaltı çalışanı ve görgü tanıklarının  anlatımıyla hazırlamış olduğumuz belgesel TRT ekranlarından oldukca yakında seyirci ile  buluşacak.” değerlendirmesini yapmış oldu.

U23’ün tarihçesi

2.Dünya Savaşı’nda Almanlar, Barbarossa Harekatı kapsamında  Karadeniz’e bir denizaltı filosu göndermeye karar vererek Türkiye’den boğazların  açılması talebinde bulunmuş oldu. Türkiye Montrö Sözleşmesi gereğince boğazları askeri  gemilere kapatmış, denizaltıların gizli saklı geçişlerini engellemek için de Çanakkale  ve İstanbul boğazlarına manyetik hatlar döşemişti.

Bunun üstüne Almanlar, 40 metre uzunluğundaki ufak tonajlı tip II-B  sınıfı 6 tane denizaltısını (U9, U18, U19, U20, U23 ve U24) Hamburg Kiel’de  sökerek kara ve dere yöntemiyle Romanya’nın Köstence limanına kadar 7 bin kilometre  süresince 4 ay benzer biçimde kısa bir sürede taşıdı. Burada yeniden monte edilen denizaltılar  Karadeniz’e açıldı. 30. filotilla olarak adlandırılan gemiler 27 Ekim 1942’den 25  Ağustos 1944’e kadar Rus birliğine karşı 56 operasyon gerçekleştirmiş oldu.

Cenk sonuna doğru Ruslar, 3 denizaltıyı batırdı ve Almanların yegane  üssü Köstence, Kızıl Ordu’nun eline geçti. Almanya, Karadeniz’de kapana sıkışan 3  denizaltı U 19- U20 ve U-23 için Türk hükümetinden boğazların açılmasını istedi  sadece bu talep geri çevrildi.

Başka çaresi kalmadığını anlayan Amiral Karl Dönitz, denizaltı  komutanlarına gemilerini batırma ve Türkiye’de karaya çıkma emri gönderdi. 3  Denizaltı Eylül 1944’de Türk kıyılarına yakın bir noktada buluştu. Peşinden U19  Karadeniz Ereğli, U20 Sakarya Karasu, U23 Ağva açıklarında batırıldı, personel  karaya çıktı.

Emre nazaran Alman denizaltıcılar, Anadolu topraklarında güneye inecekler  ve işgal altındaki Yunan adalarına geçiş yapacaklardı. Denizaltıcılar karaya  çıktıklarının ertesi günü yakalandılar ve Isparta Beyşehir’de 1,5 yıl enterne  edildiler. Savaşın bitmesinin arkasından da ülkelerine döndüler. 13 Temmuz 1994’te  nde Türk Deniz Kuvvetlerine ilişik TCG Kurtaran gemisi, U20 denizaltısını Sakarya  Karasu açıklarında 23 metre derinlikte tespit etmişti.

“Mavi Tutku Kıyılarımızdaki Tarih” adlı belgesel çalışmasında, Fethiye  körfezi açıklarında 1953’te denize mecburi iniş icra eden Fransız Yolcu uçağı  enkazına 270 metre derinlikte ulaşılmıştı.Deniz Kuvvetleri Komutanlığının TCG  IŞIN adlı arama gemisi ile meydana getirilen bulgu 2011’de gerçekleşmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here