Suriye Hükümet Güçlerinin Halep’in Kuzeyindeki Menbiç Kentine Girdiği Bildirildi!

Habere gore Kürt ‘milis birlikleri’ bölgeye gelen hükümet güçlerinin giriş denetim noktalarından girişine izin verdi.

Habere gore Kürt ‘milis birlikleri’ bölgeye gelen hükümet güçlerinin giriş denetim noktalarından girişine izin verdi.

Suriye hükümet güçlerinin Halep’in kuzeyindeki Menbiç kentine girmiş olduğu bildirildi.

Sputnik ajansında yer edinen habere gore  Şam yönetimine yakınlığı ile malum El Mayadin televizyonu, Suriyeli askerlerin Halep’in 85 kilometre kuzeydoğusunda yer edinen Menbiç kentine girdiklerini iddia etti.

Suriye devlet haber ajansı SANA, “Suriye ordusu birlikleri, ‘Türk saldırısına karşı koymak’ suretiyle kuzeye hareket etmeye başladı” duyurusunda bulunmuştu.

‘Suriye ordusu 48 saat içinde Menbiç ve Kobani’ye girecek’

Ajansın haberine gore Suriye hükümet birliklerinin , TSK ile bağlaşık güçlerinin harekata devam etmiş olduğu ülkenin kuzeyine hareket etmeye başladığı ileri sürülmüştü.  Ajans, “Suriye ordusu birlikleri, ‘Türk saldırısına karşı koymak’ suretiyle kuzeye hareket etmeye başladı” ifadelerini kullanmıştı.

Daha ilkin Şam yönetimine yakın El Mayadin televizyonu, kendi kaynaklarına dayanarak Suriye ordusunun 48 saat içinde Menbiç ve Kobani’ye gireceğini ileri sürmüştü.

“Suriye Ordusu Türkler’e Karşı Koymaya Hazırlanıyor'”

VOA ABD’nın Sesi web sitesinde yer alanhabere gore ‘Suriye Ordusu Türkler’e Karşı Koymaya Hazırlanıyor’Suriye resmi haber ajansı Sana, Suriye ordusunun birliklerini Suriye’nin şimal doğusunda Türkiye’nin harekatına karşı koymak için konuşlandırmaya hazırlandığı haberini geçti. Haberi Reuters haber ajansı da verdi.

Reuters haber ajansına gore Kürt yönetimi yapmış olduğu açıklamada Kürtler ve Suriye rejimi içinde varılan antak kalma sonucu Suriye ordusunun Türkiye sınırının tamamı süresince konuşlanacağını ve Türkler’in harekatını püskürtmeye yardım edeceğini bildirdi.

Açıklamada sınırda konuşlanacak Suriye ordusu için “saldırıya karşı koymak ve Türk ordusuyla yancılarının girmiş olduğu öteki bölgeleri özgürleştirmek için SDG’ye destek olacak” ifadeleri kullanıldı. Bu bölgelere örnek olarak Afrin yayınlandı.

Bir izahat da Kobani Şehir Müdafa Konseyi Müdafa Bakanı İsmet Şeyh Hesen’den geldi. Hesen Rusya ve Suriye rejimiyle antak kalma yaptıklarını belirtti.

Hesen açıklamada “Tüm ülkeleri, Birleşmiş Milletler’i (BM), Arap Birliği’ni, BM Güvenlik Konseyi’ni aradık. Kimse bizlere adil davranmadı. Bizlere kimsenin yardımı dokunmayacağını ve birlik olmamız icap ettiğini söylediğimizde kimse inanmıyor. Şimdi neler bulunduğunu görüyorsunuz. Bizlere destek vermek istemiyorlar. Bu yüzden bugün Rusya ve Suriye hükümetiyle bir anlaşmaya vardık. Prensipte bu gece gelecekler” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here