Talep Artıyor, Kullananlar Dikkat! Yüzde 99'u Sahte

Pandemi sürecinde vitamin ve besin takviyelerine olan talebin 5 kat arttığını belirten İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, bu zamanda ağırlıklı olarak multivitaminler ve C vitamininin tercih edildiğini söylemiş oldu. İnternet üstünden satılan vitaminler mevzusunda da uyaran Sarıalioğlu, “Sağlık Bakanlığımızın web sitelerinden satılan bu tip ürünlerin yüzde 99’unun düzmece olduğu yönünde net açıklamaları var. O nedenle bu ürünler kesinlikle doktor kontrolünde, eczanelerden alınmalı” ifadelerini kullandı.

Gripten ve corona virüsünden korunmak amacıyla vitamin ilaçlarının kullanımının arttığını belirten İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, bu ürünlerin kesinlikle doktor ya da eczacı danışmanlığında alınması icap ettiğinin altını çizdi.

“Kesinlikle Doktor Ya Da Eczacı Danışmanlığında Alınmalı”

Geçen yıllarla kıyaslandığında mart ayından bu yana vitamin ve besin takviyesi kullanımında 4-5 katlık bir artış bulunduğunu ifade eden Sarıalioğlu, “Direkt bağışıklığı etkileyen besin takviyelerine, C vitaminlerine talep arttı. Bu tip besin takviyesi dediğimiz ürünlerin bilhassa kronik hastaların kullandığı ilaçlarla etkileşimleri söz mevzusu olabilir. Her hasta bağışıklık güçlendirici her ilacı kullanamaz. Bunların kesinlikle doktor ya da eczacı danışmanlığında alınması gerekir” uyarısında bulunmuş oldu.

“İnternette Satılan Bu Ürünlerin Yüzde 99’u Sahte”

İnternet sitelerinde oldukça sayıda vitamin ve besin takviyesi satışı bulunduğunu hatırlatan Cenap Sarıalioğlu, şunları söylemiş oldu:

“Sağlık Bakanlığımızın web sitelerinden satılan bu tip ürünlerin yüzde 99’unun sahte olduğu yönünde net açıklamalar mevcut. Biz bu ürünlerin firmalarıyla görüştüğümüzde kendi ürünleri olmadığını söylüyorlar. Dolayısıyla bu ürünlerin nerelerde hangi şartlarda üretildiğini, muhafaza edildiğini, içeriklerini bilme şansımız yok. Bu anlamda hastalarımızın ‘kesinlikle bu ürünleri eczanelerden alın’ diyoruz.”

Eczanelerde 10 liraya satılan bir ürünün web üstünde 2 liraya satıldığını belirten Cenap Sarıalioğlu, “Bu da esasen kuşkulanmamıza niçin oluyor. Ürünlerin fiyatının bu kadar düşebilmesi gerçekliği anlamında sual işaretine niçin oluyor” dedi.

“Vitamin ve Besin Takviyelerine Erişme Anlamında Bir Sıkıntımız Yok”

Corona vakalarının ortaya çıkmış olduğu dönemde bazı vitaminlere erişim mevzusunda yaşanmış olan sıkıntıları da hatırlatan Sarıalioğlu, “O dönem planlamaya uygun bir talep olmadı. Üretim planlamasının oldukça oldukça üstünde bir talep olduğundan kısa bir süre o ürünlere ulaşmakta sorun yaşadık. Firmalar şu anda o mevzuda tedbirlerini almış durumdalar. Vitamin ve besin takviyelerine erişme anlamında bir sıkıntımız yok” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here