Tarım Teknolojileri TEKNOFEST Yolcusu

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde bu yıl ilk kez tarım teknolojileri de yarışıyor. Yarışmalara 35’i yurt dışından 728’i yurt içinden olmak suretiyle toplam 763 ekip ve ortalama 2 bin 600 şahıs başvuruda bulunmuş oldu, 35 ekip finale kaldı.

Türkiye, son yıllarda sağlıktan savunmaya, sanayiden uzaya kadar birçok alanda yerli ve milli teknolojilere odaklanırken tarım teknolojilerindeki yenilikler de TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne taşındı. Festivalde bu yıl ilk kez tarım teknolojileri de yarışıyor.

TEKNOFEST 2020, 24-27 Eylül’de Gaziantep’te düzenlenecek. Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği niteliğindeki festival, Milli Teknoloji Hamlesi’nin yeni ve stratejik başlıklarından tarım teknolojilerine de ev sahipliği meydana getirecek. Bu yıl ilk kez robotik ve jet motor tasarımı benzer biçimde yarışmaların yanı sıra tarım teknolojilerinde de takımlar rekabet ediyor.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin teknoloji alanında etkinlik gösteren iştiraki TARNET yürütücülüğünde düzenlenen tarım teknolojileri yarışmasında, takımlar teknoloji kullanarak tarımdaki problemlere çözümler üretmeye çalıştı.

Bu kapsamda TARNET’in destek verdiği tarım teknolojileri alanındaki yarışmalara ilgi yoğun oldu. Söz mevzusu yarışmalara 35’i yurt dışından 728’i yurt içinden olmak suretiyle toplam 763 ekip ve ortalama 2 bin 600 şahıs başvuruda bulunmuş oldu. Elemeler sonucu 35 ekip finale kaldı. Finale kalan yarışmacıların 8’i robotik, 5’i insansız hava araçları, 9’u nesnelerin interneti, geri kalanları da sera, hayvancılık ve bitki sağlığına ilişkin projelerden oluştu.

Finale kalan 35 takıma yarışma sonunda ürünleştirme emekleri için destek verilmesi hedefleniyor.

Festival süresince tarım teknolojileri alanında bilgilendirme meydana getirecek olan TARNET, 850 bin çiftçi ortağı ve 15 şirketiyle çiftçiler için çalışan Tarım Kredi’nin ülkeye sunmuş olduğu katkıları da katılımcılarla paylaşacak.

Iştirakçilerin bilgilendirileceği konuların başlangıcında akıllı tarım teknolojileri, sulama ve gübreleme sistemleri, sera otomasyon sistemleri, otomatik dümenleme sistemleri, dijital feromon tuzak teknolojileri, erken uyarı sistemleri ve hayvancılık teknolojileri geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here