Organ Nakli ve bağışı kapsamında Madrid’de yapılan kongreye katılım gösteren TONV’daki bilim insanları, gerçekleştirilen kongrenin uluslararası ortak paydaş oluşturabilmek, tüm dünyadaki organ nakli üzerine yapılan çalışmalardan haberdar olmak için önemli olduğunu belirttiler.

2018’de 27. Kez İspanya’nın Madrid şehrinde Organ Nakli Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Organ Nakli Kongresine çok sayıda bilim insanı katılım sağladı. Kongrede Türkiye Organ Nakli Vakfı’nda (TONV) görev alan bilim insanları da katılım gösterdi. Söz konusu heyet, ülkemizdeki bu alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapmak için stant kurdu. Stantta ise Türk kahvesi ile lokum dağıtıldı.

“Uluslararası Ortak Paydaş için Kongre Önemli”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TONV Başkanı Kahveci, yapılan kongrede pek çok amaç için çaba sarf edildiğini, bunların başında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin organ ve organ bağışı hizmetlerini daha da geliştirmek, kuvvetli hale getirmek olduğunu, söz konusu kongrenin hem uluslararası ortak paydaş oluşturma hem de lobi faaliyetleri için imkan sağlanması kapsamında önemli olduğunu belirtti.

Hem organ nakli hem de organ bağışıyla ilgili yapılan tüm çalışmalarda yer almanın çok önemli olduğunu söyleyen Kahveci, gerçekleştirilen kongrelerin yabancı meslektaşlarla deneyim paylaşımı yapmak için önem arz ettiğini, aynı zamanda da ülkelerin bu konularda geldiği noktaları anlatabilmeleri, herkesin görmesi içinde verimli olduğunu belirtti.

“Organ Nakli Çalışmalarından Haberdar Olmak Önemli”

Diğer tüm ülkelerle gerçekleştirilen organ nakli çalışmalarından haberdar olmanın önemli olduğunu belirten TONV Yardımcısı Ahmet Çakıroğlu ise International Transplant Network-ITN projesi dahilinde toplamda 70’den fazla ülke ile iletişim halinde bulunduklarını, Madrid’de yapılan kongrenin gelişmekte olan ülkelerin geldiği noktayı gösterebilmeleri için önem arz ettiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here