Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi İlhan'dan Koronavirüse Karşı Kalorifer Uyarısı!

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kış ayları ile beraber kaloriferlerin yanmaya başlayacağını belirterek, “Evlerde kaloriferleri bir süre sonrasında yakacağız. Evlerde havanın kurumasına izin vermemek gerekiyor. Bundan dolayı kuru havada partiküller daha oldukça havada asılı kalmış olduğu için haliyle virüs aşağı doğru düşmüyor, bulaş ihtimali artıyor” dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, koronavirüste günlük hasta sayısının 2 binden fazla, etken hasta sayısının da 30 binden fazla bulunduğunu, 8 aylık süre içinde 10 bine yakın vatandaşın yaşamını kaybettiğini hatırlattı. Prof. Dr. İlhan, “Sosyal işlerimizde, sosyal faaliyetlerimizde kalabalıktan olabildiğince uzak durmamız gerekiyor. Bunun için Yaşam Eve Sığar (HES) uygulaması iyi bir uygulama. Mesela; hafta sonu dışarı çıkmak istiyorsanız çocuklarınızla, ailenizle, eşinizle, dostunuzla HES uygulamasından bakarak neresi açık renk gözüküyorsa o tarafa doğru yönelmek gerekiyor. Vakit aslen oldukça bir araya gelme zamanı değil” dedi.

‘Evde Havanın Kurumasına İzin Vermeyin’

Prof. Dr. İlhan, kalabalıklardan kaçınmak gerektiğine vurgu yaparak, “Taze hava ile iklimlendirilen yerlerde bulunmak gerekiyor. Sabah trafikte gözlemliyoruz, gerek toplu taşımada olsun, gerek kişisel araçlarda olsun, gerek servis araçlarında hepsinin camları tam kapalı. En azından var ise tavan havalandırmaları, camların bazen açılıp kapatılmasıyla ne olursa olsun taze hava girişine izin vermek gerekiyor. Virüs enerjisini kalabalıktan ve insanların bir araya gelmesinden alıyor. Şu dönem bilhassa temiz hava oldukça daha ehemmiyet arz edecek. Evlerde kaloriferleri bir süre sonrasında yakacağız, bir ihtimal bazı şehirlerde yanmaya başladı. Evlerde havanın kurumasına izin vermemek gerekiyor. Evlerde havanın daha nemli olmasına izin vermek gerekiyor. Bundan dolayı kuru havada partiküller daha oldukça havada asılı kalmış olduğu için haliyle virüs aşağı doğru düşmüyor, bulaş ihtimali artıyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here