Torba yasada yer alan maddeye göre, sağlık turizmi sayesinde döviz kazancı sağlayabilmek ve sağlık hizmetlerini tanımlayabilmek gibi pek çok maksat için Uluslararası Sağlık Anonim Şirketi kurulabilecek.

Meclis Genel Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren torba yasa teklifinde, bedelli askerlik gibi konuların yanında sağlık sektörünü de alakadar eden maddelere yer verildi. Torbada yer alan bir maddeye göre, Türkiye tarafından, Uluslararası Sağlık Hizmetleri unvanı ile yeni bir anonim şirket kurulabilecek.

Kabul Edilen Torba Yasaya Göre USHAŞ Kurulacak

Türkiye’nin sağlık sektöründeki üst düzey potansiyelini ve rekabet gücünü göz önünde bulundurarak sağlık turizminden döviz bazında kazanç sağlayabilmek maksadı ile Türkiye’de verilen sağlık hizmetlerinin tanıtımını gerçekleştirmek, kamu – özel sektörün sağlık turizmi ile alakalı olan faaliyetlerine destek olmak, koordine etmek, dünya çapında sağlık hizmetlerine yönelik politika ve stratejilerle hizmet standartları, akreditasyon kriterleri meselesinde Bakanlığa bazı tavsiyelerde bulunabilmek kaydı ile Uluslararası Sağlık Hizmetleri niteliği ile (USHAŞ) yeni bir anonim şirket kurulumu gerçekleştirilecek.

Uluslararası sağlık hizmetleri alanında aracılık çalışmaları gerçekleştiren kuruluşlara yetki belgesi verecek olan USHAŞ, Türkiye sınırları dışında sağlık hizmetleri verecek olan bir kuruluşun açılışını gerçekleştirebilecek ve bu kuruluşu işletebilecek.

Başlangıç Sermayesi 10 Milyon Lira Olacak

Öte yandan yürürlüğe giren bu yasaya göre, USHAŞ’ın Türkiye’de bir şirket kurması ya da kurulan bir şirkete yarısından fazla hisse satın alarak iştirak haline gelinmesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından karar verilecek. USHAŞ’ın işletme bütçesi Genel Kurul’un onayına takdim edilmeden önce Hazine Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından görüş alınacak. Hisselerin tümü Hazine ve Maliye’ye ait olacak olan USHAŞ’da başlangıç sermayesi 10 milyon lira olarak belirlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here