Trafik Sigortasında Değişiklik Yapıldı!

Trafik sigortasına ilişkin kamu hizmet alımları kapsamında, gizlilik ve güvenlik nedeni öne sürülerek trafik tesciline doğal olarak olmayan araçlara ilişkin poliçeler Riskli Sigortalılar Havuzu kapsamı haricinde tutulacak.

Gömü ve Maliye Bakanlığının Karayolları Motorlu Araçlar Mecburi Mali Mesuliyet Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişim Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğin, aracı işleten kişinin değişmesine ilişkin maddesinde düzenlemeye gidildi. Buna gore, işletenin haiz olduğu yeni araca ilişkin detayları sigorta şirketine bildirmesi, haiz olduğu hasarsızlık indirim hakkının aynı türdeki araçlar için devam etmesi ve hakkında prim artırımı uygulanan işleten için düzenlenecek yeni sözleşmede prim basamağının kalmış olduğu yerden devam etmesine ilişkin hükümler yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmeliğin “Riskli Sigortalılar Havuzu Emek harcama Esasları” bölümünde de değişikliğe gidilirken, buna gore, trafik sigortasına ilişkin kamu hizmet alımları kapsamında, gizlilik ve güvenlik nedeni öne sürülerek trafik tesciline doğal olarak olmayan araçlara ilişkin poliçeler ve sigortacılık prensipleri çerçevesinde basamak tespitinin yapılamadığı poliçeler havuz kapsamı haricinde tutulacak.

Yönetmeliğin yürürlükten kaldırmaya ilişkin hükümleri 1 Eylül 2019’da yürürlüğe girecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here