Trendyol'dan Kamuoyu Açıklaması

Trendyol tarafınca meydana getirilen açıklamada, “Onbinlerce satıcıyı müşterilerimizle buluşturduğumuz pazaryeri modelimizde ürün adları, açıklamaları ve tutarları satıcılarımız tarafınca belirlenmektedir. 15 milyondan fazla ürün bulunan platformumuzda, veri girişleri ile ilgili hatalı işlemlerle karşılaşılabilmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Onbinlerce satıcının müşterilerle buluşturulmuş olduğu pazaryerinde, ürün adları, açıklamaları ve fiyatlarının satıcılar tarafınca belirlendiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“15 milyondan fazla ürün bulunan platformumuzda, veri girişleri ile ilgili hatalı işlemlerle karşılaşılabilmektedir. Hatalı veri girişlerini ve her türlü ayrımcılık içeren söylemleri takip ediyor ve satıcılarımızı bilgilendirerek platform kuralları gereği, ürünleri yayından kaldırıyoruz. ‘Şikayet Et’ özelliği ile müşterilerimizden aldığımız bildirimleri de ivedilikle inceliyoruz. Ek olarak platform olarak satıcılarımızın hatalı veri girişlerini ve operasyonlarını iyileştirmeye yönelik eğitimleri tertipli olarak gerçekleştirmeye ve denetim mekanizmalarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.

Sosyal medyadaki iddialarda yer edinen ürünlerle ilgili yaptığımız araştırmalarda, belirtilen fiyatlardan asla satış yapılmadığı ve bu durumun veri girişlerindeki hatalardan kaynaklandığı gözlenmiştir. Türkiye’nin Trendyol’u olarak markamızın bu şekilde bir iddia ile yan yana gelmesinden son aşama üzgünüz. Bu şekilde bir mevzuda kamuoyunda oluşan haklı hassasiyeti en içten şekilde paylaştığımızı ve mevzunun kesinlikle karşısında olduğumuzu belirtmek isteriz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here