ABD Başkanı Donald Trump, “Birçok açıdan PKK, terör ve terör tehdidi bakımından muhtemelen DAEŞ’ten daha fena.” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile yapmış olduğu ikili görüşmenin arkasından Beyaz Saray’da ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Barış Pınarı Harekatı’nın başlatılmasının kendini şaşırtıp şaşırtmadığı sorusuna Trump, “(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın sonucu beni şaşırtmadı. Uzun süredir bunu yapmak istiyordu, uzun süredir Suriye sınırına asker yığıyordu.” yanıtını verdi.

Suriye’nin kuzeyindeki askerlerini çektiklerini anımsatan Trump, “(Türkiye ve YPG/PKK) uzun süredir savaşıyor. Suriye sınırında da savaşıyorlar. Burası Suriye sınırı. Ben de niye dostumuz olmayan bir ülkenin (Suriye) topraklarını koruduğumuzu soruyorum. Suriye’nin de Kürtlerle ilişkisi var ve onlar (YPG/PKK) melek değil.” ifadesini kullandı.

Trump, ABD’nin DAEŞ ile de savaşım ettiğine değinerek, “Birçok açıdan PKK, terör ve terör tehdidi bakımından muhtemelen DAEŞ’ten daha fena.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here