Trump'a Kötü Haber: 'İfade Vermeye Hazırım'

ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik başlatılan azil soruşturmasına ilişkin izahat icra eden Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, “Eğer celp gelirse azil soruşturmasında ifade vermeye hazırım” dedi.

Beyaz Saray’daki görevini Eylül ayında bırakan Bolton, yürütme ayrıcalığıyla ilgili hususları değerlendirdiğini, “dikkatli bir değerlendirme ve incelemenin” arkasından Senato’dan çıkarılabilecek bir celbe uyma sonucu aldığını belirtti. Bu kararını yazılı bir açıklamayla duyuran Bolton, “Eğer Senato ifademi almak için için celp yayınlarsa, ifade vermeye hazır olduğuma kanaat getirdim” ifadesini kullandı.

ABD’nın Sesi’nde yer edinen habere bakılırsa,Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, azil soruşturmasının bu ay başlaması öngörülen Senato ayağında ifade için yeni tanıklar çağırmaya sıcak bakmadığı yönünde mesajlar vermişti. Demokratlar ise, geçen ay Trump’ın azledilmesi sonucu alan Temsilciler Meclisi’nde ifade vermeyen Bolton ve öteki bazılarının Senato’daki sürecte ifadelerinin alınması için baskı yapıyor.

Cumhuriyetçiler’in ağırlıkta olduğu Senato’da başlamış olacak azil duruşmaları, Trump’ın, Ukrayna’ya askeri yardımı eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’la oğlu ve Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahalesiyle ilgili iddiaları soruşturması şartına bağlamasına odaklanacak.

Temsilciler Meclisi 18 Aralık’ta Trump’ı “görevini kötüye kullanma” ve “Kurultay’nin görevini yerine getirmesini engelleme” suçlarıyla itham etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here