Trump'a Kötü Haber! Senato'dan Geçti

İranlı komutan Kasım Süleymani’nin öldürülmesinden sonrasında bölgede tırmanan gerilimle beraber gündeme gelen, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik askeri yetkilerinin kısıtlanmasını öngören karar tasarısı Senato’dan geçti.

Irak’tan Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin peşinden ABD ve İran arasındaki gerilim hat safhaya ulaşırken Trump’ın İran’a yönelik askeri yetkileri Senato tarafınca kısıtlandı.

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin 3 Ocak’ta İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmüş olduğu saldırıyı Kongre’nin onayı olmadan düzenlemesinin peşinden başlamış olan tartışmalarla beraber gündeme gelen, Başkan’ın İran’a yönelik askeri yetkilerini kısıtlayan ‘İran Cenk Yetkileri’ tasarısı Senato’dan geçti. Bugün Senato’da meydana getirilen oylamada tasarı, 8 Cumhuriyetçi ve 47 Demokrat senatörün onayını aldı.

“Hiç Bir Başkan Bu Tür Kararları Tek Başına Alamaz”

Demokrat Virginia Senatörü Tim Kaine, mevzuya ilişkin Politico’ya açıklamasında “Ortadoğu’da başka bir savaşa girişmek bu ülkenin yapması ihtiyaç duyulan son şeydir. Ve başkanımız kim olursa olsun, hiçbir başkan bu tür bir sonucu kendi başına, hiç kimseye danışmadan verebilecek kadar akıllı değildir” dedi. Kaine, “Fikrin mantığı, 11 Eylül’den bu yana geçen süre süresince gittikçe ikna edici hale geliyor” diye ekledi.

Temsilciler Meclisi’nde De Kabul Edilmişti

Geçen ay ABD Temsilciler Meclisi’ne, Demokrat vekil Elissa Slotkin tarafınca sunulan benzeri bir tasarı, genel kuruldaki oylamada 194’e karşı 224 oyla kabul edilmişti.

Başkan Trump’ın, ‘Kongre’nin izni ve bilgisi dışındaki İran’a karşı askeri yetkilerinin kısıtlanmasını’ içeren tasarıda, “İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ve İran’ın Irak’taki askeri üslere düzenlenmiş olduğu balistik füze saldırısı, ABD ve İran içinde ciddi bir gerginliği tetikledi” ifadelerine yer verilmişti.

Öteki taraftan simgesel bir anlam taşıyan ve bu sebeple Trump’ın imzasına gereksinim duyulmayan söz mevzusu tasarının, Temsilciler Meclisi tarafınca Başkan’a gönderilen ‘güçlü bir mesaj’ olduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here