15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain darbe girişimi sonrasında İstanbul’da tutuklanan, ABD vatandaşı Papaz Andrew Brunson geçtiğimiz günlerde mahkeme tarafından cezaevinden çıkartılarak ev hapsine gönderildi. Yaşanan bu gelişmeye ABD Başkanı Trump’ın tepkisi ise çok sert oldu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, darbe girişimi sonrasında tutuklanan Papaz Andrew Brunson’ın ev hapsine alınması konusunda Twitter’dan attığı bir tweet ile sert tepkisini ortaya koydu. 2 yıldır tutuklu olan Papaz Andrew’in iyi bir Hristiyan olduğunu, aile babası ve muhteşem bir insan olduğunu ifade eden Başkan Trump, uzun süreli tutuklu kalması sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri tarafından Türkiye’ye oldukça geniş çaplı yaptırımlar uygulanacağını ifade etti. Trump tweetinde Brunson’ın masum olduğunu ve derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Türkiye Geri Adım Atmamaya Kararlı

ABD Başkanı Trump’ın göreve başladığı dönem itibariyle aldığı agresif kararlar ile tüm Dünya üzerinde bir tedirginlik oluşturmayı başarmıştı. Haziran başı itibariyle uygulanmaya başlayan, aralarında gelişmekte olan ülkelerden, G7 ülkelerine kadar birçok  ülkenin bulunduğu yüksek gümrük vergisi listesiyle de tepkilerin odak noktası olmuştu.

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin iadesini istediği FETÖ terör örgütü lideri Fetullah Gülen’i iade etmediği sürece Türkiye de Papaz Brunson’ı iade etmeme konusunda kararlı gözüküyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here