Trump'tan Umutlandıran Koronavirüs Açıklaması: Bu Yıl Sonuna Kadar Elimizde Bir Aşı Olabilir

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle, bir süre ilkin sağladıkları fonları askıya almış olduğu Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) ilişkin kısa sürede yeni bir açıklamaları olacağını duyurdu. Öte taraftan Trump, “Bu yıl sonuna kadar elimizde bir aşı olacağını düşünüyorum.” dedi.

Trump, Pennsylvania eyaletinin Allentown bölgesindeki bir üretim tesisine yapacağı ziyaret için Beyaz Saray’dan ayrılmadan ilkin gazetecilere açıklamalarda bulunmuş oldu.

Kendisinden önceki Obama yönetiminin kendilerine salgınla savaşım anlamında oldukça bir şey bırakmadığını sadece buna karşın Covid-19 salgınında oldukça iyi iş çıkardıklarını korumak için çaba sarfeden Trump, “Bu yıl sonuna kadar elimizde bir aşı olacağını düşüyorum.” görüşünü paylaştı.

Trump, ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezinin (CDC) ülkedeki virüs ölümlerini olduğundan fazla gösterdiğine ilişkin iddiaların sorulması üstüne, “Onların ölümleri iyi mi saydığını bilmiyorum, bu mevzuda asla konuşmadık. Bu ülkede insanların ölmesini istemiyoruz. Salgınla mücadelede muhteşem bir iş çıkardık.” ifadesini kullandı.

Trump’tan DTÖ’ye Eleştiri

DSÖ ve Dünya Tecim Örgütünün (DTÖ) eylemlerinden memnun olmadığını belirten Trump, “Kısa sürede DSÖ ile ilgili bir duyurumuz olacak, kim bilir gelecek hafta yaparız.” dedi.

DTÖ Genel Direktörü Roberto Azevedo’nun görevinden ayrılma sonucuna ilişkin de değerlendirmede bulunan Trump, “Bu benim için mesele değil. DTÖ, uzun zamandan beri oldukça korkulu bir halde hareket ediyor. Çin’e gelişmekte olan ülke muamelesi yapıyorlar. Çin, bu sayede ABD’nin yararlanamadığı birçok haktan yararlanıyor.” diye konuştu.

Trump, 14 Nisan’da DSÖ’yü salgınla mücadelede başarısızlık ve Çin’e yakın durmakla suçlamış ve örgüte sağlanan finansal desteği askıya aldıklarını açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here