Finansal araştırma sonuçlarını değerlendiren TSKB Genel Müdürü İnce, bankanın net karının 324, 5 milyon liraya çıktığını, yakın zamanda Dünya Bankası ile kredi anlaşması yaptıklarını, bunun anlamının uluslararası piyasaların Türkiye’ye güvendiği olduğunu söyledi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ tarafından bu yılın ocak ile haziran dönemlerine ait rapor yayımlandı. Rapora göre TSKB’nin aktif büyüklüğünün toplamı ilk yarı dönemde yüzde 20,7 oranında yükseldi ve 35 milyar Türk Lirası seviyesine ulaştı.

TSKB’nin Öz Kaynakları Arttı

TSKB’nin 2018’in ilk yarı dönemindeki nakdi kredileri ise yüzde 21,7 oranında büyüme performansı göstererek 27,1 milyar Türk Lirası seviyesine ulaştı. Bankanın konsolide olmayan finansal tabloları incelendiğinde, net dönem karı geçen senenin aynı dönemi ile karşılaştırıldığı zaman yüzde 11,5 oranında yükseldi. Bu yükselişle de banka 324,5 milyon Türk Lirası net kar elde etmiş oldu.

Bankanın öz kaynaklarında yüzde 3 oranında yükselişle 3,7 milyar TL seviyesine çıktı. Senelik olarak öz kaynakları yüzde 17,4 büyürken, aktif getiri oranı ise yüzde 2 seviyesinde oldu. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TSKB Genel Müdürü Suat İnce, söz konusu süreçte bankanın hem yurt içi hem de küresel endeksinde yaşanan tüm risklere rağmen çok başarılı olduğunu, her zaman Türkiye ekonomisi ve sanayi gelişimi anlayışı ile bankacılık sektöründe çalıştıklarını söyledi.

“TSKB ile Dünya Bankası Kredi Anlaşması İmzaladı”

Yurtdışından aldıkları yeni kaynaklarla ekonomiye ve sektöre destek verdiklerini söyleyen İnce, yakın zamanda Dünya Bankası ile 400 milyon dolar değerinde kredi anlaşması gerçekleştirdiklerini, kalkınma adı altında faaliyette bulunan şirketlere finansman sağlayacaklarını, kredinin ilerleyen dönemlerde kullandırılacağını söyledi.

Yakın geçmiş dönemde sendikasyon kredisi anlaşması imzasının atıldığını söyleyen İnce, kredi tutarının 220 milyon dolar değerinde olduğunu, bunun ise uluslararası piyasaların Türkiye’ye güvendiği anlamına geldiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here