Temelli: Belediyeleri kayyumlardan geri alacağız

Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)- HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Tunceli’de PKK’lı teröristler için saygı duruşunda bulunulan partisinin belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında yapmış olduğu konuşmada, kayyum atanan belediyeleri 31 Mart gecesi geri alacaklarını söylemiş oldu.

HDP, 31 Mart mahalli seçimlerinde Tunceli il merkezi ile 7 ilçe ve 1 beldede seçime girecek adaylarını toplantıyla tanıttı. Bir düğün salonunda düzenlenen tanıtım toplantısına HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP Eş Genel Başkan Yardımcıları Alican Önlü ve Murat Çepni, HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve belediye başkan adayları katıldı. Tanıtım toplantısının başlangıcında ölen PKK’lı teröristler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulmuş oldu.

Görüşmede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Tunceli’de birçok siyasal parti ile ‘Devrimci Güç Birliği’ adı altında oluşturulan ittifakla seçime gideceklerini ve belediyeleri kayyumlardan geri alacaklarını söylemiş oldu. ‘Devrimci Güç Birliği’ ittifakında HDP, EMEP, ESP, Partizan, DBP ve TİP’in yer aldığını belirten Temelli, “Kula minnet eylemem, diyenlerin diyarında, diz kırmam, boyun eğmem, diyenlerin diyarında yan yana geldik. Omuz omuza verdik, Dersim Devrimci Güç Birliği’ni oluşturduk. İşte bu güç birliği, dayanışma ile bu kayyımların hepsini Dersim’den süpürüp atacağız. Ali’nin söylediği şeklinde, ‘Bin kere mazlum olurum, bir kere zalim olmam.’ Asla zalim olmayacağız. Asla zalimle yan yana gelmeyeceğiz. Mazlumların, mağdurların, emekçilerin, sömürülenlerin, doğası talan edilenlerin yoldaşıyız. Yan yana geleceğiz, omuz omuza vereceğiz. İşte bu şekilde yola çıktık. 1970’lerde bir sevdayla savaşım edenlerin mirasına haiz çıkarak yola çıktık. Bir fikriyatımız, bir sevdamız vardı; yan yana geldik, omuz omuza verdik, kimsenin olmaz söylediğini olur eyledik” dedi.

Konuşmasında İmralı’daki terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’a merhaba gönderen Sezai Temelli, şu şekilde devam etti:

“Halkların Demokratik Kongresi’ni kurduk, HDP’yi kurduk fakat hiçbir vakit tabularımız olmadı, kapılarımızı kapatmadık. Dedik ki ‘Hep beraber politika yapacağız, siyaseti toplumsallaştıracağız, toplumu siyasallaştıracağız.’ Haklarımızı elde edene kadar üreten bizsek, yöneten biz olacağız. ‘Söz, yetki, karar ve halk iktidara’ dedik. Bu anlamıyla 70’lerden bugüne bu fikriyatı ördük ördük ve büyük bir paradigma ile buluşturduk. ‘Demokratik millet, çoğulcu, laik ve demokratik cumhuriyet’ dedik. İşte bu fikriyatı ören, geçmişten bugüne taşıyan, bu paradigmayı var edene buradan bin merhaba olsun. İmralı’ya, Sayın Öcalan’a bin olsun. Bizi buluşturan bu fikriyattır, bizlere düşen bunu iktidara taşımaktadır.”

BÜYÜKŞEHİRLERDE ADAY ÇIKARMAMA KARARI

Konuşmasının arkasından belediye başkan adaylarını tanıtan Temelli, sonrasında gazetecilere değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Temelli, HDP’nin aday çıkarmayacağını açıklamış olduğu İstanbul, İzmir ve Adana’da kimi destekleyecekleri yönündeki sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Bu mevzu oldukça kritik edilmeye başlandı. Sanki biz herhangi bir parti ile pazarlık yapmış olup, buna bağlı olarak aday çıkarmayacağımız şeklinde bir idrak yaratılmaya çalışılıyor. Bizim bu şekilde bir pazarlık meselemiz yok. Pazarlık yapmadık, yapmayacağız da. Daha önceki seçimlerde de oldukça net dile getirmiştik. İttifakı meydana getirecek olan sokaktır, halktır, emekçilerdir, kadınlardır. Bizim aday çıkarmadığımız kentlerde bilhassa demokrasi güçleri, emek güçleri, sivil cemiyet örgütleri ve sendikaların bu mevzuda bizlerden yoğun talepleri oldular. Şu sebeple AKP- MHP bloğunu geriletmek şeklinde bir hedef önümüze koymuştuk. Bu hedefin oldukça mühim bulunduğunu ve bu hedef mevzusunda emek ve demokrasi güçlerinin beraber hareket edebileceğimiz zeminleri yaratma mevzusunda bizi cesaretlendirdiler. Bizim de stratejimiz oldukça uyumludur. Dolayısıyla biz aday çıkarmadık. Fakat bu da herhangi bir partiyle ittifak yaptık anlamına ya da pazarlık yaptık anlamına gelmez. Bugün iktidar seçimleri yitirme telaşıyla, kaygıyla devamlı olarak HDP’yi kötülemekte. Neredeyse muhtar muhtar pazarlık meydana getiren bir zihniyetin bu türden demokrasi güçlerinin cesaretli adımlarını anlaması aslına bakarsan mümkün değil. Telaşla bizi suçlamaya devam ediyorlar.”

Temelli, aday çıkarmadıkları yerlerde AK Parti- MHP ittifakının adaylarına rakip ve kuvvetli gördükleri talibi destekleyeceklerini ifade ederek, şunları dedi:

“Eğer iktidar güçlerinin karşısında bir ortaklaşma olacaksa, o hakkaten iktidarın karşısında bir güç olma iradesini ortaya koymalı. Bu iradeyi ortaya koyan adaylar üstünde bir ortaklaşma olacaktır. Daha ilkin de belirttim; 24 Haziran seçimlerinden sonrasında seçimler ikinci tura kalsaydı halkın bu yönde hareketleneceği, belli reflekslerin ortaya koyacağı zeminler olacaktı. Şimdi her yereli kendi başına bir referandum olarak değerlendirme olanağı vardır. Buna olanak sağlayacak, emek, demokrasinden yana, hanımdan yana, doğadan yana iradeyi ortaya koyacak adaylar var ise doğal ki halk onu özgür iradesiyle destekleyecektir. Biz bu yolu açıyoruz, bunun önünü açıyoruz. Bu olanağın olduğu yerlerde AK Parti- MHP bloğuna karşı halk iradesini belli kaygılardan, yargılardan kurtararak net bir halde ortaya koyabilsin diye biz cesaretle adım atıyoruz. Bu sorumluluğu omuzlarımıza alıyoruz.”

Kaynak: DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here